Motocykl na firmę. Od 1 stycznia 2021 obowiązują nowe przepisy

Możliwość zwrotu pojazdu zakupionego przez internet to jeden z przywilejów, które 1 stycznia zyskały osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zmiany nie podobają się dealerom.

sprzedaz motocykli Domena publiczna

Konsument, który dokonywał dotąd zakupu pojazdu, miał znacznie większe prawa niż przedsiębiorca. Mógł na przykład skorzystać z rękojmi lub zwrócić towar zakupiony poza siedzibą sprzedawcy (na przykład przez internet). Przedsiębiorcy, nawet ci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, nie mogli liczyć na takie przywileje. To jednak zmieniło się 1 stycznia, kiedy zaczęły obowiązywać zmiany w Ustawie o prawach konsumenckich i Kodeksie cywilnym.

Nowe zapisy dają osobom prowadzącym działalność gospodarczą uprawnienia konsumentów, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać zarówno z rękojmi za wady, jak i prawa zwrotu towaru zakupionego poza siedzibą przedsiębiorstwa. Ten ostatni przywilej może stać się szczególnie ważny w okresie pandemii, kiedy liczba motocykli sprzedawanych przez internet wzrosła.

Przeczytaj również: kupno motocykla - co sprawdzić?

Przedsiębiorca, który dokonał zakupu pojazdu przez internet, będzie miał prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni. Jeśli sprzedawca nie dopełni obowiązku poinformowania nabywcy o tym prawie, termin wydłuża się do 12 miesięcy. Sprzedający będzie miał jednak prawo odliczyć od zwracanej kwoty koszty związane z użytkowaniem i rejestracją pojazdu przez okres, kiedy był on po stronie nabywcy. Czy oznaczać to będzie koszt utraty wartości – tego w stu procentach nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że opisywane prawo zwrotu nie będzie dotyczyć umów leasingowych, które, zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, są usługą finansową, wyłączoną spod opisywanych regulacji.

Od początku roku osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą objęta jest ochroną przewidzianą dla konsumentów w zakresie niedozwolonych postanowień umownych (klauzul abuzywnych) oraz rękojmi za wady. Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z rękojmi jeśli zakupiony produkt będzie miał wadę fizyczną lub prawną, na przykład motocykl nie będzie spełniać warunków technicznych opisywanych przez sprzedawcę, albo będzie w nim brakować elementów.

Nowe przepisy nie podobają się dealerom, którzy już spodziewają się fali zwrotów ze strony przedsiębiorców. Łatwo wyobrazić sobie, że zarejestrowane i użytkowane przez kilkanaście dni pojazdy mogą okazać się dla nich poważnym problemem, przed którym będą chcieli się zabezpieczyć. O realnych skutkach zmian w przepisach przekonamy się jednak dopiero wiosną, kiedy sprzedaż motocykli ruszy pełną parą.

Zobacz również:
Decyzją sądu skutery Peugeot Metropolis muszą zostać wycofane z rynków Francji i Włoch. Indyjski producent, do którego należy francuska marka, naruszył prawa patentowe Piaggio.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA