Gdzie i jak sprawdzić VIN motocykla?

Ministerstwo Cyfryzacji informuje o wprowadzeniu systemu pozwalającego bezpłatnie sprawdzić przeszłość pojazdu sprowadzonego z zagranicy. W styczniu 2018 roku mają działać nowe funkcje CEPiK 2.0.

motocykl foto Unsplash

Już od jakiegoś czasu dzięki bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) możesz za darmo sprawdzić przeszłość motocykla czy samochodu zarejestrowanego w Polsce - w tym celu kliknij w historiapojazdu.gov.pl.

Nowa funkcja ma ułatwić sprowadzenie pojazdu z zagranicy. Można poznać historię pojazdu kupowanego za granicą (nie zarejestrowanego w Polsce). Prace nad rozbudową bazy i jej możliwości nadal trwają.

Jeżeli pojazd jest już zarejestrowany w Polsce, w zakładce "dane zagraniczne" uzyskasz kilka ważnych informacji:

  •  czy pojazd był kradziony?
  •  czy pojazd był złomowany?
  •  czy jest to pojazd powypadkowy?
  •  czy pojazd jest uszkodzony?
  •  czy licznik został cofnięty?
  •  czy pojazd jest dopuszczony do ruchu?
  •  czy pojazd służył jako taksówka? (np. Honda Gold Wing z Paryża)

W obecnej chwili baza zawiera dane z 21 krajów i to nie tylko europejskich - m.in. Belgia, Francja, Holandia, Szwecja, Włochy, USA i Kanada. Niestety w bazie nie ma pojazdów z Niemiec, ale ministerstwo zapewnia, że trwają już prace i to tylko kwestia czasu.

Zobacz też: Jak zarejestrować nowy motocykl?

Dzięki temu będzie można sprawdzić historię pojazdów niezarejestrowanych  w Polsce, ale wystawionych na sprzedaż. Żeby uzyskać dane trzeba będzie się zalogować z użyciem profilu zaufanego eGO. W tej chwili znając numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji możesz sprawdzić m.in. stan licznika z ostatniego badania technicznego, informację o ubezpieczeniu OC i liczbie właścicieli, a także czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako kradziony.

 

Zobacz również:
Spalone w styczniu Top Mountain Motorcycle Museum na przełęczy Timmelsjoch otworzy się już w listopadzie. Nowy obiekt będzie niemal dwukrotnie większy niż poprzedni.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA