Motocykl z kierownicą po prawej stronie? Ural Ranger potrafi nie tylko to!

Ural Ranger to jeżdżąca skamielina z mechaniką rodem z lat 40. XX w. Mimo tego motocykl spełnia niezwykle rygorystyczną normę euro 5, można go także zamówić w wersji z kierownicą… po prawej stronie.

Co bardziej zaawansowani wiekiem czytelnicy pamiętają z pewnością radziecką myśl techniczną, która pozostawiała w tyle najwybitniejsze dokonania europejskich i amerykańskich inżynierów. Tak przynajmniej wynikało z oficjalnych komunikatów władz, rzeczywistość sugerowała bowiem zgoła inne wnioski.

Tymczasem okazuje się, że tradycja górowania nad wszystkimi pozostała w rosyjskim przemyśle żywa. Motocykl Ural Ranger, którego technologia pamięta jeszcze lata 40. XX w., bez większego problemu uzyskał dopuszczenie do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, ponieważ spełnia bardzo surową normę euro 5.

Przypomnijmy, że ta niezwykle rygorystyczna norma zgładziła w Europie takie gwiazdy jak Yamahy XJR 1300 i R6, Aprilię Caponord 1200, czy Moto Guzzi Norge 1200. Tymczasem Ural z przedpotopowym silnikiem poradził sobie z ograniczeniami śpiewająco. Trzeba radzieckim inżynierom przyznać, że przewidzieli coś, na co nie wpadły najtęższe umysły ubiegłego wieku.

Ów przedpotopowy silnik to chłodzony powietrzem bokser o pojemności 745 cm3. Współpracuje ze skrzynią biegów o czterech przełożeniach do przodu i biegiem wstecznym, który jest niezbędny w przypadku zaprzęgu z wózkiem. Jednostka napędowa generuje niecałe 41 KM przy 5500 obr/min i 54 Nm przy 4300 obr/min. Masa tego wehikułu czasu to 363 kg, zaś prędkość maksymalna wynosi 105 km/h.

Standardowe wyposażenie Urala Rangera obejmuje łopatę, kanister, koło zapasowe i bagażnik. To chyba jedyny motocykl w tak niezwykłej konfiguracji. Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji rozłączalny napęd na koło wózka.

Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje Ural Ranger. To bodaj jedyny motocykl na świecie, który można zamówić z… kierownicą po prawej stronie. Jak to możliwe? To oczywiste – wózek można zamontować także z lewej strony motocykla.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA