Motocykliści w hołdzie poległym weteranom

Gdyby każdy uczestnik rajdu przejechał tylko 500 km to sumując razem dojechaliby na księżyc i z powrotem. 29 maja zakończył się 2 Rajd Motocyklowy Weteranów w którym uczestniczyło ponad 1300 motocyklistów z całej Polski.

2 Rajd Motocyklowy Weteranów Rajd Motocyklowy Weteranów

Głównym celem rajdu było uczczenie pamięci poległych i zmarłych weteranów w działaniach poza granicami państwa. Przez 25 dni motocykliści odwiedzali miejsca pochówku swoich towarzyszy broni, składali kwiaty i palili znicze, spotykali się z ich najbliższymi.

"Goniąc na ostatnią chwilę na cmentarz zostałam przyblokowana przez samochód Żandarmerii Wojskowej i chcąc go wyprzedzić zobaczyłam uczestników rajdu … dwa pasy ulicy całkowicie zablokowane przez motocyklistów. Widząc to łzy same pociekły mi ze wzruszenia i zaskoczenia. Spodziewałam się kilkunastu osób a było ponad 50. Zapalone znicze i spojrzenia znające ból straty przyjaciela, spojrzenia rozumiejące więcej niż tysiące słów. Serducho miałam ściśnięte przez cały czas. 15 czerwca 2004 roku salwa ku czci poległego, teraz ryk motocyklowych silników. Podobnie jak 17 lat temu po policzkach płynęły mi łzy, lecz nie były to łzy bólu i cierpienia. Teraz czułam wdzięczność za pamięć i wsparcie." – relacjonuje swoje spotkanie z uczestnikami rajdu Marzena Zielke, która straciła męża podczas misji w Iraku.

Podobne odczucia miała Anna Ciesielska, której mąż zginął w 2011 roku w Afganistanie. "Każdy z uczestników dał świadectwo, że upływ czasu nie zaciera pamięci o poległych żołnierzach i właśnie ta pamięć dla Nas jest największą wartością. Dziękuję za ten gest i przesyłam ogromne serce dla każdego uczestnika rajdu, który poświęcił swój czas by upamiętnić naszych mężów, ojców i synów."- podsumowała ze wzruszeniem.

Sam fakt uczestnictwa, spędzenia czasu wśród innych weteranów, jazda motocyklem, przynależenie do jakiejś grupy społecznej czy działanie dla konkretnego celu to także świetny sposób na odreagowanie codziennych problemów, ale także sposób na integrację środowiska i wsparcie procesu asocjacji po powrocie z wojny. Motocyklizm jest coraz bardziej popularny wśród weteranów a dowodem tego jest rosnące zainteresowanie rajdem. W 2010 roku chęć udziału w rajdzie zgłosiło 300 osób. W tym roku zapisanych było 1350 a w poszczególnych wyjazdach dołączały się jeszcze inne osoby zainteresowane inicjatywą i chcące oddać wspólną jazdą motocyklem hołd polskim weteranom.

2 Rajd Motocyklowy Weteranów zakończył się symbolicznie 28 maja br. podczas uroczystej zbiórki z okazji „Dnia Weterana”, która odbyła się w 16 Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie przy udziale Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przygotowania do 3 edycji rozpoczynają się już w czerwcu br.

 

 

 

zobacz galerię

Zobacz również:
Układ hamulcowy jest podstawowym elementem każdego motocykla. Pozornie banalny, ale  niezwykle ważny i skomplikowany, zwłaszcza w sportowych jednośladach, gdzie kluczowe znaczenie mają najwyższa skuteczność, niezawodność i niska masa.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA