Motocyklowa nawigacja. Telefon nie jest bezpieczny - twierdzi Apple

Jazda z telefonem zamocowanym na motocyklu może uszkodzić aparat – oświadczenie tej treści wydała firma Apple, producent Iphone'a. To oficjalne potwierdzenie opinii, które od dawna krążą na motocyklowych forach.

Uchwyt na telefon archwium Motor-Presse Polska
  • Smartfon jest jednym z najczęściej używanych przez motocyklistów urządzeń nawigacyjnych.
  • Na forach i grupach od dawna trwa dyskusja czy używanie telefonu jako nawigacji nie szkodzi aparatowi.
  • Firma Apple wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie. 

Narażenie na wibracje generowane przez silniki motocykli o dużej mocy, może mieć niekorzystny wpływ na aparaty w iPhone'ach.

- oświadczenie Apple

Znaczna część smartfonów wyposażona jest w zaawansowane układy optyczne i stabilizacyjne, dzięki którym możliwe jest wykonywanie ostrych zdjęć nawet podczas niewielkich ruchów aparatem. Dotyczy to oczywiście nie tylko produktów Apple, ale także wielu innych telefonów, w tym tych zarządzanych systemem Android.

A jednak tylko Apple zdecydowało się na wydanie oświadczenia, w którym oficjalnie potwierdza, że drgania związane z jazdą motocyklem mogą mieć niekorzystny wpływ na optykę i elektronikę aparatu. Jak twierdzi producent, wiele modeli iPhone'a wyposażonych jest w optyczną stabilizację obrazu (OIS), wykorzystującą żyroskop i ruchomy aparat. Dodatkowo, niektóre modele iPhone'a korzystają z autofokusa wyposażonego w czujniki magnetyczne, które kompensują wpływ wibracji i grawitacji na położenie obiektywu.

Czy nawigacja telefonem jest bezpieczna?

Zdaniem Apple, wibracje powodowane przez silniki motocyklowe, szczególnie te dużej mocy lub pojemności, w dłuższym okresie mogą pogorszyć wydajność systemu OIS i autofokusa, co z kolei doprowadzi do obniżenia jakości obrazu w przypadku zdjęć i filmów. Producent zaleca zatem unikania narażania iPhone'a na długotrwałe wibracje. W przypadku jednośladów o mniejszej pojemności, producent zaleca używanie uchwytów tłumiących drgania. Jednak nawet wówczas nie powinno się korzystać z telefonu w taki sposób przez dłuższy czas.

Oświadczenie Apple potwierdza opinie, które od pewnego czasu pojawiają się na forach i w grupach motocyklowych. Wielu użytkowników skarży się na problemy z jakością zdjęć w nowszych iPhone'ach po używaniu ich jako nawigacji w motocyklu. Co ciekawe, jak wynika z opinii użytkowników, problem ten nie występuje zawsze i dotyczy także posiadaczy smartfonów innych marek.

Motocyklowa nawigacja na iPhone może uszkodzić aparat

Coraz więcej producentów wykorzystuje łączność bezprzewodową i dedykowane aplikacje, by kierowca mógł korzystać z nawigacji na ekranie kokpitu motocykla. Dzięki temu telefon bezpiecznie schowany jest w kieszeni. Rozwiązanie to dostępne jest między innymi w motocyklach BMW, Indian, czy Ducati.

Przeczytaj także: smartfon czy nawigacja na motocykl?

Zobacz również:
REKLAMA