Nadchodzą nowe przepisy dotyczące akumulatorów kwasowo ołowiowych

Akumulatory kwasowo-ołowiowe na cenzurowanym. Od 1 lutego obrót kwasem siarkowym będzie podlegał ścisłym regulacjom. Powodem jest ryzyko wykorzystania substancji do produkcji materiałów wybuchowych.

Akumulator terrorysta Mat. własne autora

1 lutego wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1148, dotyczące wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych. Jaki związek może mieć ta dyrektywa z codziennym życiem motocyklisty? Doniosły!

Wciąż wielu z nas korzysta z tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które w swojej konstrukcji wykorzystują kwas siarkowy. Substancja ta może w warunkach domowych zostać wykorzystana do produkcji środków wybuchowych, w tym do stworzenia szczególnie niebezpiecznego nadtlenku acetonu, tak zwanej matki szatana. Ten właśnie materiał wybuchowy użyty został podczas ataków terrorystycznych w Paryżu w 2015 r., w Brukseli w 2016 r. i w Manchesterze w 2017 r.

Przeczytaj również: jak dbać o akumulator motocyklowy?

Wspomniane rozporządzenie UE określa limit stężenia kwasu siarkowego dostępnego bez regulacji. Jeśli przekracza ono wartość 15%, do jego nabycia, posiadania lub wprowadzania do obrotu będzie niezbędne odpowiednie zezwolenie. W praktyce zatem nie będzie możliwe zakupienie akumulatora z elektrolitem w osobnym pojemniku, do samodzielnego napełnienia. Sprzedawca, przed wydaniem takiej baterii, będzie musiał ją napełnić. Obostrzenia dotyczące sprzedaży i obrotu kwasem siarkowym będą dotyczyć także handlu w internecie.

Kwas siarkowy uznany został za prekursor materiałów wybuchowych, co oznacza, że trafił na listę substancji, dla których w UE ustanowiono szczególne wymagania. Reguluje je rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 98/2013 z 15 stycznia 2013 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i używania prekursorów materiałów wybuchowych (98/2013/EC). Jego ważność kończy się jednak z końcem stycznia, a od 1 lutego 2021 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie – 2019/1148 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych.

Zobacz również: mistrzowie prowizorki, czyli serwis motocykla na etapie maratońskim rajdu Dakar

W Wielkiej Brytanii podobne przepisy obowiązują już od dwóch lat, choć tam akumulatory motocyklowe zostały wyłączone spod tej regulacji. Jakie decyzje w tej sprawie podejmie Polska – na razie nie wiadomo.

Zobacz również:
Prace nad podniesieniem kwot mandatów są na finiszu – twierdzą urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Planowane jest także powiązanie cen polis OC ze stanem punktów karnych.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA