Nawet 5 tys. zł kary za plamę oleju! Mandaty za śmiecenie drastycznie wzrosną

Kary za zanieczyszczanie jezdni lub chodnika mają drastycznie wzrosnąć. Nawet 5 tys. zapłaci kierowca, który zanieczyści drogę w znacznym stopniu, na przykład zostawiając smugę oleju lub błota.

wypadek drogowy Public domain
  • Ministerstwo pracuje nad zmianą przepisów dotyczących zanieczyszczania drogi.
  • Maksymalny mandat wyniesie nawet 5 tys. zł.
  • Problem dotknie także motocyklistów, zwłaszcza posiadaczy starszych modeli.

REKLAMA

REKLAMA

To bardzo zła wiadomość dla posiadaczy starszych motocykli Harley-Davidson, Moto Guzzi, ale też części klasycznych japończyków, które lubią czasem dać znać, że mają jeszcze olej. Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt zmian w Ustawie o utrzymaniu czystości w gminach. Jedną z najważniejszych ma być radykalny wzrost mandatów za zanieczyszczanie środowiska.

Art. 145. Kodeksu wykroczeń: kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Dziś za wyrzucenie śmieci przez okno lub niedopilnowanie uszczelnienia układów w pojeździe, można zostać ukaranym grzywną w maksymalnej wysokości 500 zł. W propozycji zmian przygotowanej przez resort środowiska, pojawiają się widełki – od 300 do nawet 5000 zł. Ta najwyższa kara przewidziana jest dla osób, które rozmyślnie śmiecą lub zanieczyszczają drogę w sposób, który wymaga następnie zaangażowania ogromnych środków w sprzątanie.

Przykładem wykroczenia zagrożonego taką karą może być pozostawienie przez pojazd smugi oleju na długim odcinku drogi. Neutralizacja oleju nie jest droga – służy do tego sorbent, ale sam proces wymaga zaangażowania służb i kosztownej utylizacji zużytego sorbentu. Poza tym takie zanieczyszczenie jest szczególnie niebezpieczne dla kierowców, zwłaszcza motocyklistów.

Ale z mniejszą lub większą karą muszą liczyć się także motocykliści, którzy użytkują motocykle znane z zaznaczania swojej obecności plamami oleju. Właściciele starszych modeli Harleya-Davidsona i Moto Guzzi doskonale wiedzą o co chodzi. W razie stwierdzenia wycieku, policja lub Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć mandat i zażądać usunięcia plamy.

Nowe przepisy dotkną z pewnością także rolników. W okresie żniw zalegające na jezdni błoto i ziemia to normalny widok na bocznych drogach. Po nowelizacji przepisów rolnicy za takie zanieczyszczanie drogi będą mogli być ukarani znacznie surowszymi mandatami.

W tej chwili zmiany są na etapie opiniowania przez resort środowiska. Jest możliwe, że nowe stawki mandatów zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.

Przeczytaj również: Czy mandaty wzrosną trzykrotnie?

Zobacz również:
Możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej oraz czasowego wycofania pojazdu w ruchu zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Niestety, ta druga opcja nie będzie dotyczyć motocyklistów.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA