Nawet 8 zł za litr paliwa. Unia chce zniechęcić nas do tankowania

Litr paliwa za 8 zł? Taki efekt może przynieść wprowadzenie unijnej dyrektywy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. To jednak najgorszy scenariusz, w dodatku nawet jeśli się sprawdzi, poprzedzi go okres przejściowy.

Tankowanie motocykla Shutterstock
  • Eurokraci chcą zniechęcić nas do jazdy motocyklami i samochodami z silnikami spalinowymi, więc kombinują nad podniesieniem akcyzy.
  • Pomysł jest taki, by po 10-letnim okresie przejściowym litr paliwa kosztował bardzo dużo.
  • Na te kuriozalne pomysły muszą zgodzić się wszystkie kraje UE, mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie.

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Zielony Ład (EZŁ) to strategia, której celem jest redukcja emisji szkodliwych substancji poprzez stopniowe zastępowanie energii pozyskiwanej z paliw kopalnych energią ze źródeł odnawialnych. Plany zakładają między innymi zamykanie kopalni węgla i elektrowni zasilanych tym paliwem, czy stopniowe wycofywanie z dróg pojazdów spalinowych.

Jednym z działań, które planowane są w ramach EZŁ, jest zwiększenie obciążeń podatkowych na paliwach kopalnych. Miałoby to być przeprowadzone w dwóch etapach – w 2023 r. rozpocząłby się 10-letni okres przejściowy, w którym wzrosłyby stawki akcyzy za paliwo. W przypadku benzyny, dotychczasowa stawka 359 euro za 1000 l. wzrosłaby do 385 euro za 1000 l. Przy obecnym kursie euro (4,57 zł) litr benzyny kosztowałby dziś 12 groszy więcej, czyli prawie 6 zł.

Drugi etap miałby rozpocząć się w roku 2033. Zmianie miałby wówczas ulec sposób obliczania stawek akcyzy. Podatek byłby liczony nie jak dotąd od tysiąca litrów, a od wartości energetycznej paliwa. Plany zakładają, że stawka miałyby wynieść 11,53 euro/GJ i dotyczyć każdego paliwa kopalnego. Zwiększona cena paliwa i zapowiadany na rok 2035 zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych przełożyłyby się na spadek popytu na stacjach benzynowych, co oznaczałoby wyższy koszt paliwa. To oraz nowy sposób naliczania akcyzy mogłoby skutkować ceną litra benzyny na poziomie nawet 8 zł za litr.

Pomysł zwiększenia obciążeń akcyzowych jest na razie tylko w fazie projektu. Aby mógł wejść w życie, musiałyby się na niego zgodzić wszystkie państwa członkowskie. Mamy nadzieję, że finalnie do tego nie dojdzie i absurdalne idee unijnych technokratów pozostaną na etapie wstydliwych wynurzeń.

Przeczytaj także: masz starszy pojazd - zapłacisz więcej za autostrady.

Zobacz również:
Aktywne systemy radarowe w pojazdach mogą mieć problem z identyfikacją niewielkich, plastikowych obiektów – jednośladów. BMW znalazło rozwiązanie tego problemu… na morzu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA