Nie żyje Andrzej Nowak - gitarzysta i założyciel TSA

Dnia 4 stycznia 2022 roku w wieku 62. lat zmarł Andrzej Nowak. Założyciel zespołów TSA oraz Złe Psy, fan militariów oraz motocykli. Wielu z was może kojarzyć go z koncertów na zlotach motocyklowych.

Andrzej Nowak Fot. Krzysztof Zatycki
Fot. Krzysztof Zatycki, CC BY-SA 2.5, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/

4 stycznia 2022 roku zmarł gitarzysta, producent muzyczny i kompozytor Andrzej Nowak. Muzyk miał 62 lata. Był założycielem zespołu TSA, zaliczanego do prekursorów heavy metalu w Polsce. W 1999 roku założył formację Złe Psy. O śmierci gitarzysty poinformowano na jego oficjalnym profilu na Facebooku.

Andrzej Nowak wraz  z basistą Tomaszem "Whatforem" Zatwarnickim w 1979 roku w Opolu założyli zespół TSA. Kapela zadebiutowała singlem "Mass Media/Wpadka" w 1981 roku, a pierwszy studyjny album "TSA" pojawił się w 1983 roku.

Poza tym Nowak był liderem zespołu Złe Psy, który został przez niego sformowany w 1999 roku. Z tą formacją wydał łącznie trzy płyty: "Forever" (2002), "Polska (urodziłem się w Polsce)" (2012) i "Duma" (2017).

Grupa TSA w zeszłym roku wróciła na scenę - muzycy dali specjalny koncert na Jarocin Festiwal - 40 lat po debiucie zespołu na tej imprezie. Razem zagrali: wokalista Marek Piekarczyk, gitarzyści Andrzej Nowak i Stefan Machel, basista Paweł Mąciwoda oraz perkusista Zbigniew Kraszewski. We wrześniu w Summer Arenie w Gliwicach zespół w tym składzie dał jeszcze jeden koncert.

Andrzej Nowak od lat pasjonował się militariami oraz był zapalonym motocyklistą. Zajmował się również hodowlą psów, a konkretnie amerykańskich pitbulterierów.

Zobacz również: limitowane modele Royal Enfield z okazji 120-lecia istnienia