Nie żyje najsłynniejszy Easy Rider

Po krótkiej walce z rakiem płuc zmarł aktor i reżyser Peter Fonda, wszystkim motocyklistom bardziej znany jako Wyatt z filmu "Easy Rider".

Peter Fonda archiwum

Peter Fonda odszedł w wieku 79 lat w swoim domu w Los Angeles. Sławę outsidera przyniosła mu rola Wyatta w filmie "Easy Rider" z 1969 roku, którego był współscenarzystą oraz współreżyserem (wraz Dennisem Hopperem). Za scenariusz film został nominowany do Oscara. Co prawda nie otrzymał statuetki, ale stał się kultowym obrazem dla kilku kolejnych pokoleń buntowników.

Z kolei sam Fonda, dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu, ugruntował swoją pozycję ikony hippisowskiej kontrkultury. Wcześniej aktor zagrał w dwóch innych głośnych i kontrowersyjnych filmach: "Dzikie anioły" z 1966 roku (o kalifornijskich gangach motocyklowych) oraz "Podróż" z 1967 roku (o uzależnieniu od narkotyków). Reżyserem obu tytułów był Roger Corman.

W 1971 roku Peter Fonda zadebiutował w roli reżysera - jego dziełem jest antywestern "Wynajęty człowiek". Niestety, jego kolejne filmowe projekty stały się pasmem finansowych porażek. Mimo wszystko pojawia się w kilku filmach, z reguły w drugoplanowych rolach - np. "Ucieczka z Los Angeles", "3:10 do Yumy", czy "Gang Dzikich Wieprzy".

Zobacz również:
Harley-Davidson potwierdza że tegoroczne European Bike Week nad jeziorem Faak odbędzie się zgodnie z planem w dniach 7-12 września. Wybieracie się? Oto co powinniście wiedzieć.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA