Niemieckie drogi i autostrady pozostaną bez opłat

W Niemczech w jako jednym z niewielu państw w Europie jazda po autostradach jest zupełnie darmowa. Od października 2020 roku ta sytuacja miała się zmienić, ale Trybunał Sprawiedzliwości UE uznał niemieckie rozwiązanie za dyskryminujące.

winiety w Niemczech, Niemcy winiety 2019, opłaty za autostradę w niemczech Motor-Presse Polska

30 grudnia 2018 roku niemiecki rząd podpisał umowę dotyczącą opłat za autostrady. Wedle niej na niemieckich autostradach od października 2020 roku miały zacząć obowiązywać winiety. 

Według nieoficjalnych obliczeń opłaty za autostrady miały wzbogacić niemiecki budżet nawet o 500 mln euro rocznie. Pieniądze miały zostać przeznaczone na remont i budowę nowych dróg. 

Zobacz też: Rozpoznajesz miasto po tablicy rejestracyjnej? [QUIZ]

Według niemieckiego rozwiązania za autostrady mieli płacić wszyscy. Obywatele Niemiec mieli mieć jednak możliwość odliczenia kosztów winiet od podatku drogowego (KraftSt). Oznaczałoby by to, że koszty finansowania niemieckich dróg w całości ponosiliby obcokrajowcy

Sprytny pomysł nie spodobał się innym państwom członkowskim UE. Austria uznała rozwiązanie za dyskryminujące i złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zobacz też: Najpiękniejsze drogi w Alpach. Zapierają dech w piersiach!

Trybunał zgodził się ze skargą i zakazał Niemcom wprowadzenia takiego rozwiązania:

Opłata za użytkowanie infrastruktury połączona ze zwolnieniem z podatku od pojazdów osobowych, z którego korzystają właściciele pojazdów zarejestrowanych w Niemczech, stanowi pośrednią dyskryminację ze względu na przynależność państwową oraz naruszenie zasad swobodnego przepływu towarów i swobody świadczenia usług.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, argumentując wyrok zaznaczył, że państwa członkowskie mogą wprowadzać opłaty za użytkowanie dróg, jednak z zachowaniem praw o zakazie dyskryminacji.

W związku z tym dla osób podróżujących po Europie mamy dobrą wiadomość. Niemieckie drogi i autostrady póki co pozostaną bez opłat i bez winiet.

Zobacz również:
Honda Gold Wing będzie kolejnym modelem wyposażonym w radar antykolizyjny. Producent zgłosił właśnie patent dotyczący takiego systemu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA