Norma bezpieczeństwa ECE R22.06 za dwa lata. Jest już pierwszy kask!

Norma bezpieczeństwa dotycząca kasków motocyklowych - ECE R22.06, stanie się obowiązkowa już w 2023 roku. Na rynku jest już kask, który ją spełnia.

Arai quantic Fot: Arai

Obowiązujący od 2000 roku ECE R22.05 (Economic Commission of Europe Regulation 22.05) jest europejskim certyfikatem bezpieczeństwa, dotyczącym kasków motocyklowych. Każdy producent musi uzyskać ten dokument zanim wprowadzi swój produkt na europejski rynek.

Norma ECE R22.05 powszechnie uznawana jest jednak za przestarzałą – przez dwadzieścia lat budowa kasków, liczba ich rodzajów i funkcjonalności bardzo się zmieniły, zaś procedury badań nie. Z tego powodu certyfikat R22.05 nie obejmuje specyfiki kasków modularnych, zintegrowanych interkomów czy, chociażby, niektórych typów blend przeciwsłonecznych.

Dziewięć uderzeń zamiast pięciu

Norma ECE R22.06 będzie pod tym względem znacznie bardziej aktualna i ma obejmować wszystkie typy obecnie stosowanych kasków oraz determinować użycie określonych technologii i ich zakres.

Badania, prowadzone w ramach certyfikacji ECE R22.06 obejmą dziewięć testów uderzeniowych. Do zestawu dotychczasowych pięciu (przód, góra, tył, bok, podbródek), dojdą cztery nowe. Zamiast pojedynczego zrzutu kowadła, będą dwa – z 5,5 metra i 8,5 metra. Wcześniej było to tylko 7,5 metra.

Będzie także inna zmiana. Certyfikacja ECE R.22.05 przewiduje badanie odporności kasku na skręcenie podczas tarcia. Zostanie sprawdzona podatność skorupy kasku na zahaczanie o elementy znajdujące się na drodze. Badanie przeprowadzone będzie przy użyciu magnezowej makiety ludzkiej głowy, wyposażonej w zestaw detektorów.

Zobacz również: najlepsze i najgorsze kaski motocyklowe

Będzie coś dla wizjera

Sporo zmian czeka także zasady testowania wizjera. Zgodnie z wytycznymi normy ECE R22.06 czeka go uderzenie stalową kulą o średnicy 6 mm i masie 0.86 g, z prędkością 60 m/s. Określono także kiedy producent będzie miał prawo używać nazwy "anti-fog": wizjer musi zachować ponad 80 procent przejrzystości.

Nowa norma R22.06 obejmie wreszcie oficjalnie kaski z tak zwaną "podwójną homologacją", czyli szczękowce z możliwością jazdy z podniesioną lub przesuniętą na tył częścią otwieraną. Kask taki będzie podlegał obowiązkowi podwójnego testu – dla jednej i drugiej opcji.

Pojawiły się już zapowiedzi pierwszego kasku, spełniającego surowe wymagania ECE R22.06 – modelu Quantic od Arai. Niestety, nie wiadomo jeszcze jaka będzie jego cena.

Zobacz również:
REKLAMA