Nowa Honda Transalp 2022. Producent zastrzega nazwę w USA

Amerykański oddział Hondy złożył wniosek o zastrzeżenie praw do nazwy Transalp na tamtejszym rynku. Może to oznaczać tylko jedno – konkurent dla Yamahy Tenere 700 jest w drodze!

Honda transalp 2022 Young Machine
  • Honda złożyła wniosek o odzyskanie praw do nazwy Transalp w USA. W Europie nadal ma te prawa.
  • Nowy Transalp pojawi się prawdopodobnie pod koniec tego roku jako model 2022.
  • Motocykl będzie konkurentem Yamahy Tenere 700.

Plotki i przecieki na temat ewentualnego następcy popularnego niegdyś modelu XL700V Transalp pojawiają się już od około dwóch lat. Każdy, kto śledzi rozwój rynku motocyklowego zastanawia się jak to możliwe, że Honda, widząc co robi Yamaha z modelem Tenere 700, nie zdecydowała się pokazać konkurenta.

Dziwi to tym bardziej, że producent ma w zanadrzu wszystko, co potrzeba – sprawdzone rozwiązania, ale przede wszystkim gotową do reaktywacji legendę w postaci dobrze kojarzącej się i świetnie rozpoznawalnej marki Transalp. Pierwsze informacje o następcy średniego turystyka pojawiły się w japońskim magazynie Young Machine w 2019 i od tamtego czasu regularnie wypływają nowe informacje i wizualizacje.

Przeczytaj także: czy jest szansa na model CRF 850 L Transalp?

Honda próbowała na następcę Transalpa namaścić model NC 700 X. Wprawdzie motocykl został przyjęty bardzo dobrze, ale zdecydowanie nie jako następca Trampka, a raczej jako nowy model, miejski SUV. Przypadek Yamahy Tenere 700 pokazał, że na rynku jest do zagospodarowania duży segment, który wcześniej bagatelizowano.

Honda mogłaby jednak oprzeć nowego Transalpa na konstrukcji NC 750 X. Tutaj jednak wymagane byłoby kilka modyfikacji – przede wszystkim zawieszenie musiałoby zyskać większy skok. Konieczna wydaje się także ingerencja w moc silnika – 55 KM jest może wystarczające w mieście, ale w dalszej trasie to zbyt mało.

Dziennikarze portalu motorcyclenews.com sugerowali, że nowy Transalp będzie napędzany dwucylindrowym silnikiem rzędowym o pojemności około 850 cm3 i mocy 75 KM. Na przód miałoby trafić koło 21-calowe, na tył 18-calowe, oba szprychowe. Sugerowano także, że, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Afryki Twin, do oferty trafiłyby dwie wersje – standardowa i Adventure Sports.

Nowy Transalp miałby zapewne także większy niż NC 750 X zbiornik paliwa, umieszczony w tradycyjnym miejscu, a także wygodniejszą kanapę i wzmocnioną ramę pomocniczą.
Kiedy nowy Transalp ma szansę trafić do sprzedaży? Przewidujemy, że będzie to raczej przyszły rok, ale najważniejsze, że coś już jest na rzeczy, skoro Honda zdecydowała się odzyskać prawa do nazwy.

Zobacz również:
REKLAMA