Nowe jednoślady dla policji. Są elektryczne, stylowe i ciche

BMW zaprezentowało policyjną wersję CE-04 – elektrycznego skutera miejskiego. Uprzedzając ewentualne żarty – jednoślad nie będzie służyć do pościgów, tylko do patroli w strefach wyłączonych z ruchu dla pojazdów spalinowych.

BMW CE-04 policja BMW/Jörg Künstle

Zaprezentowany oficjalnie w tym roku skuter elektryczny BMW CE-04 to nowy pomysł bawarskiego producenta na elektromobilność. Zamiast poprzednika – C-Evolution, który ze względu na zaporową cenę i spore gabaryty nie odniósł spektakularnego sukcesu, tym razem postawiono na kompaktowość i praktyczność. Przy mocy 31 kW (42 KM) i 62 Nm maksymalnego momentu obrotowego CE 04 z pewnością nie jest postrachem ulic, ale też nie takie jest jego zadanie – rozpędza się do 120 km/h, zaś Dzięki opcjonalnej szybkiej ładowarce skuter od zera do 80% można naładować w zaledwie 65 minut.

BMW CE-04 policjaBMW/Jörg Künstle

Wszystko to brzmi jak recepta na fajny jednoślad służący do dojazdów do pracy. Zdaniem producenta cechy CE-04 świetnie sprawdziłyby się także policyjnej służbie. Podczas oficjalnej prezentacji modelu pokazano taką właśnie wersję, przystosowaną do patrolowania centrów miast.

Oprócz charakterystycznego malowania, policyjny skuter wyposażono także w dwa kufry na najpotrzebniejsze sprzęty. Nietypowo są to kufer centralny oraz boczny prawy. W miejscu lewego znalazł się sygnał świetlny. Pojemność baterii CE 04 to 60,6 Ah (8,9 kWh), dzięki czemu użytkownik ma do dyspozycji zasięg około 130 kilometrów. Niewykluczone, że policyjna wersja zostanie wzbogacona o dodatkowe akumulatory.

BMW CE-04 policjaBMW/Jörg Künstle

Pod względem mechanicznym wersja BMW CE 04 przeznaczona dla służb jest identyczna z cywilnym modelem. Skuter oparto na ramie z rur stalowych, z przodu zastosowano widelec teleskopowy o średnicy goleni 35 mm, z tyłu zaś monowahacz z umieszczoną po lewej stronie kolumną resorującą. Skuter toczy się na kołach 120/70 R15 67H z przodu i 160/60 R15 56H z tyłu.

Czy policyjny CE-04 trafi na służbę także do polskiej policji? Tego nie wiemy, ale z pewnością takie urozmaicenie przydałoby się na naszych ulicach.

BMW CE-04 policjaBMW/Jörg Künstle

Przeczytaj także: BMW CE-04 - dane, zdjęcia, cena.

Zobacz również:
REKLAMA