Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych

W październiku 2018 roku w życie wejdą przepisy ujednolicające oznaczenia paliw w Polsce i Unii Europejskiej. Znane nam PB95 i PB98 zastąpi E5, E10 i E85. 

Nowe oznaczenia paliw shutterstock, fuel-identifiers.eu

Od października bieżącego roku oznaczenia paliw na stacjach benzynowych ulegną zmianom. Wszystko za sprawą Unijnej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE, która od października wchodzi w życie. Nowe przepisy narzucają państwom członkowskim UE ujednolicenie oznaczeń na stacjach benzynowych. Jak twierdzi ustawodawca - wszystko po to by kierowcom żyło się lepiej. Ale czy tak właśnie będzie?

Obecnie w Polsce stosuje się oznaczenia PB95, PB98 i LPG. Prawda jest jednak taka, że niemal każda stacja ma swoje własne oznaczenia paliw, które często wprowadzają kierowców w błąd. Nowe przepisy powinny przynieść pozytywne rezultaty. O ile stacje benzynowe zastosują się do zaleceń UE. 

  • Oznaczenia benzyny (PB95, PB98) zastąpi etykieta z napisem E5, E10 lub E85 w kształcie koła. Liczba ta dotyczy ilości etanolu, który znajduje się w paliwie.
  • Oznaczenie oleju napędowego (ON) zastąpi etykieta B7 i B10 w kształcie kwadratu. B oznacza biodiesel, a liczba obok zawartość biodiesla.

Nowe oznaczenia paliwshutterstock, fuel-identifiers.eu

Tak samo wyglądające etykiety pojawią się również na nowych pojazdach, które rejestrowane będą po 12 października 2018 r. Dzięki oznaczeniom umieszczonym obok korka wlewu, kierowca w łatwy sposób sprawdzi, które z paliw ma zatankować.

Dokładne informacje na temat nowych oznaczeń znajdziecie na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: http://www.fuel-identifiers.eu/

REKLAMA