[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
5.0

Nowe znaki odcinkowego pomiaru prędkości

Ministwrstwo infrastruktury zapowiada wprowadzenie nowych znaków na polskich drogach. Informują o początku i końcu odcinkowego pomiaru prędkości. Już wkrótce pojawią się na polskich drogach.

Odcinkowy pomiar prędkości. Nowe znaki: D-51a, D-51b

Obecnie znak D-51 stosuje się na polskich drogach zarówno dla oznaczania fotoradarów i jak dla informowania o odcinkowych pomiarach prędkości. Dotychczasowe oznakowanie było słabo czytelne i często mylone. Ostatecznie nie zdało egzaminu.

Ministerstwo Infrastruktury postanowiło coś z tym zrobić. Już niedługo dla ułatwienia odcinkowy pomiar prędkości będą sygnalizować dwa nowe znaki. Projekt zmian trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Na nowych, niebieskich, prostokątnych znakach widnieje droga i dwie ikony przypominające aparat. Dodatkowo na znaku informującym o początku pomiaru znajdzie się liczba przypominająca o obowiązujących limitach prędkości. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w dzienniku ustaw.

Nowe znaki oznaczają kolejno początek i koniec odcinkowego pomiaru prędkości:

Znak drogowy D-51a

Znak drogowy D-51b


ZAINTERESUJE CIĘ TEŻ:

Odcinkowy Pomiar Prędkości (OPP). Jak działa?

Warto pamiętać że system znacznie różni się od fotoradarów. Odcinkowy pomiar prędkości mierzy czas z jakim motocykl pokonał odcinek między punktem "A", a punktem "B". Odcinek może liczyć nawet kilka kilometrów. O tym czy kierowcy zostanie wystawiony mandat decyduje czas przejazdu. Fotoradar natomiast, jak zresztą powszechnie wiadomo mierzy prędkość w konkretnym punkcie na drodze. 

System OPP mierzy naszą prędkość za pomocą dwóch kamer umieszczonych na początku i na końcu każdego odcinka. Gdy tylko pojazd zbliża się do kamery ta zapisuje jego numery rejestracyjne i godzinę o której przekroczył punkt pomiarowy. Po wyjeździe z odcinka druga kamera powtarza proces, a system oblicza czy kierowca nie jechał zbyt szybko. Jeżeli okazuje się że kierowca jechał zbyt szybko system wysyła zdjęcia z kamer do GITD (Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego). Procedura wlepiania mandatu wygląda tak samo jak w przypadku fotoradarów.

Przyjmijmy, że na dwukilometrowym odcinku obowiązuje limit prędkości 70 km/godz. Oznacza to, że kierowca nie może przejechać danego odcinka szybciej niż w 103 sekundy (czyli 1 minutę i 43 sekundy).

Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/bedzie-nowe-i-bardziej-czytelne-oznakowanie-odcinkowego-pomiaru-predkosci

zobacz galerię

Zobacz również:
Czy rejestracja motocykli elektrycznych sprawia kłopoty? Zdania są podzielone, ale po której stronie leży prawda?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij