Nowości 2023: ewolucja maszyn Kawasaki

Kawasaki postawiło na ewolucję i większość motocykli zielonych dostało upgrade’y i nowe systemy elektroniczne, które mają poprawić bezpieczeństwo, komfort i wrażenia podczas jazdy. Będą też maszyny elektryczne oraz – uwaga – z napędem hybrydowym i WODOROWYM!

Nowości Kawasaki 2023 Kawasaki

Choć w ofercie Kawasaki zabrakło spektakularnych premier na sezon 2023, marka z Akashi postarała się aby przyszłoroczne motocykle były wciąż konkurencyjne i nadążały za potrzebami motocyklistów. Nie zabrakło premierowych rozwiązań, których nie ma konkurencja.

Klasa 650 – Z 650 oraz Ninja 650

Dwucylindrowce Kawasaki nie otrzymały nowego oblicza stylistycznego, ale zieloni zaserwowali im kilka istotnych zmian, głównie w elektronice. Obie maszyny z serii Z650 oraz Ninja 650 otrzymały kontrolę trakcji KTRC oraz trzy tryby jazdy, aby ułatwić początkującym motocyklistom zdobywanie doświadczenia w różnych warunkach drogowych. Dodatkowo na pokładzie obu maszyn pojawiło się pełne oświetlenie w systemie LED oraz czytelne, kolorowe wyświetlacze TFT z możliwością połączenia ze smartfonem za pomocą aplikacji Kawasaki Rideology. Tradycyjnie dla nowych roczników Kawasaki zadbało również o nową kolorystykę i akcenty graficzne.

Nowości Kawasaki 2023Kawasaki
Nowości Kawasaki 2023Kawasaki

Klasa 125 – Ninja 125 oraz Z 125

Maszyn klasy 125 z oferty Kawasaki otrzymały na nowy sezon nową kolorystykę, bez żadnych innych poważniejszych zmian. Teraz Z 125 będą dostępne w kolorach Pearl Storm Gray, czyli perłowej szarości, oraz klasycznej limonowej zieleni Candy Lime Green z domieszką metalicznej czerni Metallic Spark Black, a Ninja 125 w kolorystyce zielono czarnej oraz szaro-czerwonej.

{% image id=346130 align=left x=740 y=0 %}

Versys 650 oraz Versys 1000

Gama turystycznych all-rounderów nie uległa większym zmianom pod względem technicznym, poza faktem, że maszyny klasy 650 otrzymały kontrolę trakcji oraz zestaw wskaźników TFT i oświetlenie LED podobnie jak Z 650 i Ninja 650. Versys 1000 dostępny będzie w wersjach standardowej, S oraz SE, Tourer, Grand Tourer oraz Grand Tourer Plus różniących się oczywiście w zależności od wyposażenia. Podobne zmiany będą obejmować teraz Versysa 650, który również zyskał kilka różnych wersji wyposażenia. Dostępne będą wersje Urban, Tourer, Grand Tourer, a także Grand Tourer Plus. Oprócz dodanych wersji wyposażenia nowa będzie również kolorystyka obu modeli.

Nowości Kawasaki 2023Kawasaki
Nowości Kawasaki 2023Kawasaki

Kawasaki H2 SX z nowatorskim systemem świateł

Topowy superturystyk z oferty Kawasaki od kilku lat jest polem doświadczalnym dla nowych systemów wprowadzanych przez Kawasaki czego przykładem może być tempomat adaptacyjny połączony z aktywnym radarem. W nowym modelu na 2023 funkcje radaru wzbogacone zostały przez ostrzeganie przed kolizją. Bardziej istotnym dodatkiem przed nowym sezonem wydaje się nowatorski system świateł, który obecny jest już w samochodach od kilku lat. Chodzi oczywiście o automatyczny włącznik świateł drogowych – system będzie działał podobnie jak w samochodach – po włączeniu świateł drogowych będą motocykl będzie automatycznie przełączał je na światła mijania po wykryciu nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu.

Nowości Kawasaki 2023Kawasaki

Nowości Kawasaki 2023Kawasaki

Kawasaki z napędem wodorowym oraz elektryczne

Gigant z Akashi już od kilku lat zapowiada pojazdy o bardziej „zielonym” charakterze – silniki o zerowej emisyjności. W rozumieniu Kawasaki nie chodzi tu jedynie o pojazdy elektryczne, ale także o hybrydy oraz inne innowacyjne formy napędu, czego przykładem może być właśnie zaprezentowane prototypy: motocykla turystyczno-sportowego o napędzie wodorowym oraz hybrydowy motocykl sportowy o roboczej nazwie HEV. Obok niego pojawiły się również dwa motocykle elektryczne oparte o konstrukcję Z 125 oraz Ninji 125.  Obie maszyny zasilane są bateriami o pojemności 3 kWh i będą dostępne w sprzedaży detalicznej w 2023 roku.

Nowości Kawasaki 2023Kawasaki
Nowości Kawasaki 2023Kawasaki

HEV będzie połączeniem silnika elektrycznego oraz silnika spalinowego, którego produkcja ma ruszyć w 2024 roku. Z kolei motocykl o napędzie wodorowym nie mający jeszcze nazwy jest oparty o konstrukcję Ninji H2 i będzie zasilany silnikiem z bezpośrednim wtryskiem wodoru w formie skompresowanego gazu. Na razie to wyjątkowo eksperymentalny projekt, więc nie ma żadnych konkretniejszych danych na ten temat.

Nowości Kawasaki 2023Kawasaki

Oprócz wspomnianych zmian oraz prototypów, podczas wystawy EICMA w Mediolanie, prezydent Kawasaki Hiroshi Ito zapowiedział że na przestrzeni lat 2024-2025 Kawasaki zaprezentuje aż 30 nowych motocykli z silnikami spalinowymi. Zatem w przyszłych latach będzie się działo i warto obserwować poczynania zielonych.

Zobacz także: Nowe Scramblery od Ducati

Zobacz również:
REKLAMA