Nowy taryfikator mandatów. Jakie mandaty w 2022 roku?

Projekt ustawy wprowadzającej nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe trafił do Sejmu. Kwoty zaproponowane przez rząd mogą budzić grozę, na zachowanie dotychczasowego stylu jazdy będą mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi i parlamentarzyści.

Policja kontrola Lubuska policja
 • Projekt zmian w wysokości mandatów trafił do Sejmu.
 • Kwoty są gigantyczne, nawet kilkudziesięciokrotnie większe niż dotąd.
 • Wprowadzono podwójny mandat za recydywę. 

Poza podniesieniem stawek mandatów zmienią się także zasady przyznawania punktów karnych. Dziś maksymalnie można otrzymać ich 10 za jedno wykroczenie, zgodnie z nowymi przepisami wartość ta wzrośnie do 15. Wydłuży się również czas, po jakim punkty będą kasować się automatycznie. Obecnie dzieje się tak po roku, wkrótce na wyzerowanie konta poczekamy dwa lata. A bogate konto będzie sporym problemem – ubezpieczyciele będą kalkulować cenę polisy OC między innymi w oparciu o liczbę punktów.

Jakie mandaty czekają nas w 2022 roku? Gigantyczne, a dodatkowo twórcy projektu wprowadzili coś, czego wcześniej w taryfikatorze nie było – pojęcie recydywy. Jeśli kierowca w ciągu dwóch lat po ostatnim wykroczeniu, po raz kolejny naruszy przepisy dotyczące bezpieczeństwa drogowego, mandat ulega podwojeniu. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się ile wyniesie mandat dla kogoś, kto często jest zatrzymywany przez policję, pomnóż podane kwoty przez dwa.

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, niezależnie od miejsca, zagrożone będzie mandatem minimum 1500 zł.
 • Wyprzedzanie na ciągłej linii, przejeździe kolejowym lub w innym niedozwolonym miejscu oznaczać będzie karę nie niższą niż 1000 zł.
 • Szeryfowanie, czyli na przykład tamowanie lub utrudnianie ruchu, ale także wjazd na skrzyżowanie, z którego nie ma możliwości zjechania, kosztować będzie co najmniej 1500 zł.
 • Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień zagrożone będzie 1000-złotowym mandatem.
 • Za spowodowanie kolizji policjant nałoży co najmniej 1500 zł mandatu.
 • Tej samej wysokości mandatem – 1500 zł, zagrożone będzie nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na nie, co od czerwca jest obowiązkiem kierującego. Warto przy tym pamiętać, że wchodzenie na przejście wcale nie oznacza przełożenie nogi nad krawężnikiem – wystarczy, że pieszy wyraźnie zamanifestuje zamiar wejścia na pasy, na przykład zbliżając się do nich.
 • Omijanie opuszczonych szlabanów przed przejazdem kolejowym lub ruszenie przed całkowitym ich podniesieniem zakończy się karą w wysokości minimum 2000 zł. Trzeba pamiętać, że na przejazd nie wolno wjechać jeśli umieszczone przed nim sygnalizatory wyświetlają światło czerwone. Taki sam mandat czeka na kierowcę, który zdecyduje się wjechać na przejazd choć nie ma możliwości kontynuowania za nim jazdy.
 • Niewskazanie osoby, która kierowała pojazdem w czasie popełnienia wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar będzie oznaczać grzywnę w wysokości 8 tys. zł.

Maksymalny mandat, który policjant będzie mógł nałożyć na miejscu wyniesie 6 tys. zł – stanie się tak, jeśli dojdzie do zbiegu wykroczeń. Za jedno wykroczenie kwota wyniesie 5 tys. zł. Jeśli zdecydujesz się opłacić mandat kartą na miejscu, jego wartość będzie obniżona o 10 procent.

Projekt będzie teraz procedowany przez Sejm. Wiele wskazuje na to, że przejdzie bez większych zmian – wśród parlamentarzystów nie słychać większych sprzeciwów wobec zaproponowanych stawek za wykroczenia. Może dlatego, że posłowie i senatorowie nie muszą się ich obawiać – chroni ich immunitet.

Przeczytaj także: nie pamiętasz komu pożyczyłeś pojazd? Zapłacisz 8 tys. zł kary.

REKLAMA