Nowy wzór prawa jazdy. Co się zmieniło?

Dokument prawa jazdy wydany od 4 marca 2019 r. nie będzie już zawierał adresu zamieszkania. Zniknie więc obowiązek wymiany dokumentu np. w przypadku przeprowadzki. Czy dokumenty wydane do tej pory trzeba wymienić na nowe?

nowe prawo jazdy Motor-Presse Polska, Ministerstwo Infrastruktury

Od 4 marca 2019 roku zaczyna obowiązywać nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Władze zdecydowały, że z prawka ma zniknąć pole z adresem. Zmiana wydaje się być logiczna, bo adres nie ma związku z uprawnieniami.

Nowy wzór ma swoje plusy. Nie trzeba będzie wymieniać prawka po zmianie adresu zameldowania, czyli zaoszczędzimy wtedy trochę kasy.

ZOBACZ TEŻ:

10 gadżetów dla motocyklisty z drukarki 3D

Czy powinienem wymienić prawo jazdy na nowe?

Zła informacja - Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że wymiana nikogo nie ominie. Prawka będą wymieniane obowiązkowo w latach 2028-2033, a każdy nowy dokument będzie miał 15-letni okres ważności. Problem polega na tym, że za wymianę dokumentu trzeba będzie zapłacić - 100 złotych i 50 groszy. 

Ważne: data ważności dotyczy wyłącznie dokumentu, a nie uprawnień! Ich data ważności na nowym dokumencie pozostanie niezmieniona.

Jest też dobra informacja - dokumenty wydane do tej pory są nadal ważne i na ten moment nie trzeba ich wymieniać.

Zobacz również:
W związku z rozpoczynającymi się świętami wielkanocnymi, policja apeluje o rozwagę na drogach i zapowiada wzmożone kontrole – nie tylko prędkości.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA