Obostrzenia Covid 2021. Czy motocykliści muszą jeździć w maseczce?

Zakaz używanie przyłbic, chust i kominów – takie nowe obostrzenia zaczną obowiązywać już od soboty, 27 lutego. Czy motocykliści będą musieli jeździć w maseczkach?

kask maseczka Rafał Betnarski
  • Zgodnie z rozporządzeniem kask motocyklowy jest legalnym zamiennikiem maseczki.
  • 27 lutego wchodzi w życie zakaz używania między innymi przyłbic i kominów.
  • Motocykliści i pasażerowie motocykli są wyłączeni z nakazu noszenia maseczki, o ile używają kasków.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie zakazu korzystania z innych niż maseczka form osłaniania nosa i ust. Z rozporządzenia znikną zatem alternatywy takie jak przyłbice, chusty, czy części garderoby (np. kominy). Co z kaskami motocyklowymi? W w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, występują one jako jedna z form osłony:

3. Nakazu określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku:

(...)

2) osoby kierującej motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoby przewożonej takimi pojazdami, używających kasków ochronnych zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.9)

Kask typu jet jak maseczka?

W przytoczonym art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym określa kaski jako całość, nie różnicując je na otwarte lub zamknięte. Oznacza to, że, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wbrew temu co twierdzi policja i sanepid, wolno legalnie używać do osłony nosa i ust kasku… typu jet:

art. 40 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym: Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

O jakie warunki techniczne chodzi? Określają je Polskie Normy PN-61/S-80001 i PS-69/S-80001:

Hełm musi odpowiadać rozmiarem wielkości głowy, a pasek być zapięty podczas jazdy w sposób uniemożliwiający spadnięcie hełmu przy gwałtownych przemieszczeniach ciała.

Nie możemy także zapomnieć, że kaski stosowane w Europie muszą spełniać normę ECE-R 22.05. Jeśli zatem kask typu jet normę taką posiada, jest w stu procentach zgodny z rozporządzeniem rady ministrów i, w teorii, można zgodnie z prawem stosować go jako osłonę ust i nosa.

Przeczytaj także: czy koronawirus zagraża motocyklistom?

Nowe obostrzenia – co z kaskami

Od soboty, 27 lutego wchodzą w życie nowe obostrzenia ogłoszone przez ministra zdrowia. Najważniejszym z nich jest, jak określają to infografiki Ministerstwa Zdrowia, zakaz stosowania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic do osłaniania nosa i ust.

{% image id=305921 align=left x=740 y=0 %}

Co z kaskami znajdującymi się w rozporządzeniu? Minister zdrowia, Adam Niedzielski w swoich wypowiedziach kilkakrotnie mówił o wprowadzeniu zakazu korzystania z szalików, kominów, chust, bandan oraz przyłbic. W żadnej wypowiedzi nie padła deklaracja zakazania korzystania z kasku jako alternatywy dla maseczki.

Opublikowane 26 lutego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, jednoznacznie wyłącza kierowców i pasażerów jednośladów spod obowiązku noszenia maseczki. Warunek - używanie kasku motocyklowego (dowolnego typu): 

3. Nakazu określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku:
(...)

2) osoby kierującej motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoby przewożonej takimi pojazdami, używających kasków ochronnych zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
(Dz. U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.9).

Żródło: Dziennik Ustaw

Oznacza to, że korzystających z kasków, obowiązek noszenia maseczki dotyczyć nie będzie. Co z użytkownikami kasków typu jet? Tutaj trzeba rozważyć to we własnym sumieniu. My radzimy używać w takim przypadku maseczki, by nie zwracać na siebie uwagi. Policjanci nie lubią negocjować kwestii prawnych, a walka w sądzie zajmuje sporo czasu.

Zobacz również:
REKLAMA