Obwodnica Wrocławia jednak płatna?!

Droga tranzytowa na którą czeka jedno z największych miast w Polsce może okazać się megarozczarowaniem. A wszystko przez kombinacje rządu. Mowa o obwodnicy Wrocławia.

Jeszcze parę miesięcy temu przy okazji wizyty we Wrocławiu premier Donald Tusk solennie obiecywał, że obwodnica będzie darmowa i wreszcie TIR-y opuszczą już i tak zatłoczone centrum miasta. Jak się okazuje kiełbasa wyborcza już uwędzona. Podczas konferencji prasowej premier nie chciał ujawnić szczegółów "darmowości" obwodnicy i jak się okazuje nie bez powodu. Właśnie pojawił się projekt rozporządzenia o obwodnicach.

czytaj dalej \/


Projekt zakłada, że owszem, obwodnica będzie bezpłatna, ale tylko dla osobówek i motocykli poruszających się po obwodnicy w granicach aglomeracji czyli jeszcze we Wrocławiu. Każdy wjazd lub zjazd przy skrajnych odcinkach obwodnicy np. na Warszawę, Legnicę, czy Kudowę Zdrój będzie płatny w całości lub tylko połowę stawki (zależnie czy zjeżdżamy/wjeżdżamy na obwodnicę w mieście czy poza nim). Jak zwykle radość okazała się przedwczesna. Opłata nie jest jeszcze znana. Dziennikarze portalu TuWrocław dzwoniąc po departamentach dowiedzieli się że kwota nie powinna jednak przekraczać sumy 2 zł... za kilometr! Nie wiemy czy na to pytanie odpowiadał ktoś kompetentny, ale jeśli tak suma za przejazd przez obwodnicę może wynosić nawet około 70 zł. Może się więc okazać, że nowiuteńka obwodnica będzie świeciła pustkami, a w centrum Wrocławia wciąż będzie jeden wielki korek. Mało tego rozporządzenie ma dotyczyć również innych miast, przy których prowadzone są podobne inwestycje oraz tych które już mają obwodnice i autostrady np: Warszawa, Kraków, Łódź i aglomeracja śląska. Nie ma to jak płacić podatki, które idą na inwestycje, a później jeszcze z dobrego serca dofinansowywać państwo za coś co zbudowali z naszych pieniędzy...

wizualizacje pochodzą z oficjalnej strony AOW www.obwodnica-wroclawia.pl

Zobacz również:
REKLAMA