Orlen MX MP 2018 - tytuły rozdane!

Za nami już finałowa runda motocrossowych Mistrzostw Polski Orlen MX MP. Po zaciętej walce do samego końca na wymagającym torze Kacze Doły poznaliśmy najlepszych zawodników w tym sezonie.

Maciej Wierzbicki

Zwieńczeniem wymagającego sezonu był rozegrany w dniach 1-2 września we Wschowie finał. Jego scenariusz zaskoczyłby nawet samego Hitchcocka. Pogoda szalała - warunki na torze kilka razy skrajnie się zmieniały. Apogeum była sobotnia ulewa, przez którą przerwano zawody. Postawiła ona pod znakiem zapytania również niedzielne zmagania. Na szczęście nawierzchnia toru jest bardzo chłonna i przy pomocy ekipy miejscowego klubu (szacun dla kierowcy ciągnika, który jedną ręką niezwykle sprawnie ogarniał tor) udało się zapewnić dobre warunki do ścigania.

MX 65

Najmłodsi rywalizowali w trudnych warunkach. Sympatyczny Piotr Kajrys w końcu przełamał  pechową passę i wygrał pierwszy wyścig. Nie było to łatwe, bo przez cały wyścig czuł na plecach oddech nowego Mistrza Polski MX65 - Mikołaja Stasiaka. Już drugie miejsce w pierwszym wyścigu zapewniło Stasiakowi tytuł, ale w drugim biegu chciał on potwierdzić, że jest bezapelacyjnym mistrzem. Wygrana w tym wyścigu dała mu również zwycięstwo w całych zawodach, które były już jego szóstym triumfem w tym sezonie. W takim stylu pożegnał się z klasą MX65 i szykuje do wskoczenia na osiemdziesiątkę.

Kolejny mocny występ zaliczył również Mieszko Polnar, który z wynikiem 3-2, zajął drugie miejsce w zawodach i zbliżył się w generalce do trzeciego Kajrysa. Szkoda, że Polnar tak późno odpalił, bo mógłby namieszać w czołówce.

Przygody oraz wywrotki Dawida Zaremby i „dopiero”  piąte miejsce we Wschowie nie odebrały mu tytułu II-wice Mistrza Polski. W przyszłym sezonie rywale będą się musieli postarać, żeby zatrzymać go w drodze już po mistrzostwo.

MX 85

Tutaj znaliśmy Mistrza Polski jeszcze przed startem - Maks Chwalik wypracował sobie na tyle dużą przewagę, że nie musiał już w ogóle startować w finale. Mimo wszystko stanął do walki, ale i tak przygody go nie ominęły. Z powodu awarii motocykla nie mógł ukończyć okrążenia zapoznawczego i wystartować w pierwszym wyścigu. W drugim jednak nie zabrakło już go na starcie i dzięki pewnemu zwycięstwu udowodnił, że aktualnie jest najszybszym zawodnikiem w klasie MX 85 w Polsce.

Z problemów mistrza najbardziej skorzystał Jakub Kowalski, który ostro się rozkręcił na koniec sezonu. Po zwycięstwie w pierwszym wyścigu i drugim miejscu w drugim, po raz pierwszy wygrał on rundę Mistrzostw Polski na osiemdziesiątce. To dało mu awans na piąte miejsce w generalce, które może być warte miejsce w Akademii Orlen Team.

Zacięta walka odbyła się o pozostałe miejsca na podium klasyfikacji generalnej. Drugą pozycję obronił Kamil Maślanka, na którego mało kto stawiał jeszcze na początku sezonu. Z kolei tytuł II-wice Mistrza Polski Paskal Myhan odebrał Olafowi Włodarczakowi. Pokonał go o zaledwie 1 punkt!

MX 125

W setkach po odpadnięciu z walki Czarka Lewko (kontuzja kolana), Darek Rapacz we Wschowie musiał tylko dopełnić formalności. Jak przystało na górala - wykonał swoją robotę, ale nie byłby sobą, gdyby odpuścił walkę o zwycięstwo.

Chrapkę na wygraną mieli również goście zza granicy, którzy walczyli o podium w klasyfikacji generalnej. To właśnie dwaj Białorusini - Daniel Volovich i Artsiom Sazanovets rozstrzygnęli między sobą losy pierwszego miejsca podczas finału. Pierwszy wyścig padł łupem Volovicha, na drugą pozycję przebił się drugi z Białorusinów, a trzeci dojechał Rapacz. W drugim biegu w swoim stylu zwyciężył Sazanovets, drugi tym razem był Rapacz, a trzeci skończył Volovich.

Dzięki kolejnemu zwycięstwu w Orlen MX MP Artsiom zdołał odebrać trzecie miejsce w generalce Michałowi Kuczyńskiemu. To robi tym większe wrażenie, że Białorusina zabrakło go na drugiej rundzie w Obornikach. Tytuł Wice Mistrza zgarnął Volovich, a Mistrzem Polski został Darek Rapacz.

MX 2

Klasa dwu- i czterosuwowych ćwiartek wspieranych przez dwusuwowe setki po raz kolejny została zdominowana przez Łukasza Lonkę. Dwa wygrane wyścigi nie wystarczyły jednak, aby odebrać tytuł jadącemu z pękniętą kością strzałkową Karolowi Kruszyńskiemu. Ten ostatni po raz kolejny pokazał, że nawet bolesna kontuzja go nie powstrzyma. Kruszyński po dobrym występie  zakończył zawody na piątej pozycji i przypieczętował swój pierwszy seniorski tytuł Mistrza Polski.

Komplet punktów „tylko” umocnił Łukasza Lonkę na drugim miejscu w generalce. Drugą pozycję w obu wyścigach i również drugie miejsce na podium we Wschowie po szybkiej jeździe wywalczył Szymon Staszkiewicz. Gdyby nie jego kontuzja na pierwszej rundzie, z pewnością trochę by namieszał w czołówce. Jednak tytuł drugiego wice mistrza zgarnął dwa razy czwarty na mecie Kuba Barczewski. Na torze Kacze Doły trzecim zawodnikiem klasy MX2 został Łukasz Kędzierski, który wrócił do ścigania się czterosuwową ćwiartką.

MX Kobiet

Pogoda najtrudniejsze warunki zafundowała dziewczynom. Pokazały one, że nie wymiękają nawet gdy leje, a tor się zamienia w bagnisty poligon. Tradycyjnie już z kompletem punktów zawody skończyła Anna Stecjuka, która już podczas przedostatniej rundy w Więcborku zapewniła sobie tytuł. Ze świetnej strony pokazała się również Adrija Skudutyte. Litwinka mocno naciskała Łotyszkę, ale ostatecznie musiała uznać jej wyższość. Bardzo dobrze pojechała także Wiktoria Wicińska, która robiła wszystko, aby odebrać trzecie miejsce w generalce Wanessie Rapacz. Jednak nawet dwa razy trzecia pozycja i miejsce na podium we Wschowie nie wystarczyły, aby zdobyć tytuł II-vice Mistrzyni Polski. Z przewagą 4 punktów przypadł on Wanessie. Drugie miejsce w generalce obroniła Karolina Jasińska, która nie mogła narzekać na brak przygód. Nawet upadek na starcie pierwszego wyścigu nie zniechęcił jej do ostrej walki i pogoni do samego końca.

MX Masters

Klasa najstarszych zawodników miała rozstrzygnąć zaciętą walkę pomiędzy broniącym tytułu Jackiem Lonką, a świeżo upieczonym 40-latkiem - Pawłem Szturomskim. Niestety, tym razem złośliwość rzeczy martwych wysunęła się na pierwszy plan i przyćmiła sportową walkę.

W pierwszym wyścigu start wygrał Lonka, ale jeszcze przed drugim zakrętem prowadzenie odebrał mu Szturomski. I to on przez większość wyścigu utrzymywał się na pierwszym miejscu, ale tracący do niego 8 punktów Lonka, cały czas siedział mu na plecach. Niestety, na kilka okrążeń przed końcem, motocykl Pawła zaczął przerywać i dotychczasowy lider z problemami dojechał do mety dopiero na czwartym miejscu.

Lonka objął prowadzenie w generalce, ale Szturomski nie stracił jeszcze szans na tytuł. W drugim biegu ponownie mogliśmy podziwiać ostrą walkę pomiędzy nimi. Trwało to do upadku Szturomskiego, który stracił sporo czasu na powrót. Przewaga była już nie do odrobienia, chociaż było widać, że zawodnik walczy do samego końca. Ostatecznie tytuł obronił Jacek Lonka. Szturomski musiał zadowolić się wice mistrzostwem, a trzecie miejsce w generalce zgarnął również debiutujący wśród najstarszych Paweł Wizgier.

MX Open

Tutaj kropkę nad "i" postawił Łukasz Lonka, który w tym sezonie zwyciężał w aż sześciu rundach.  Mimo, że we Wschowie odbył się tylko jeden wyścig to wystarczyło, aby Lonka na swojej czterysta pięćdziesiątce go zdominował i przypieczętował tytuł.

Generalnie Lonka nie wygrał tylko jednego biegu w całym sezonie! Pech i awaria motocykla dały o sobie znać w Obornikach. Podczas finałowej rundy wyzwanie chciał mu rzucić Tomas Linke, który przyjechał z Niemiec sprawdzić się na polskiej ziemi. Nie był jednak w stanie utrzymać tempa naszego najszybszego zawodnika Orlen MX MP, a do tego musiał skupić się na obronie drugiej pozycji przed szykującym się do szturmu Szymonem Staszkiewiczem. Plany pokrzyżowały mu  połamane szprychy w tylnym kole. Pokonał je jeden z dalekich oraz wysokich skoków i lądowanie na płaskim. Zawodnik musiał zjechać do padoku oddając trzecie miejsce Luisowi Carstensowi.

W generalce tytuł Wice Mistrza zgarnął czwarty we Wschowie Łukasz Kędzierski, a podium uzupełnił Kuba Barczewski, który w ostatnim wyścigu MX Open był piąty.

Sezon najważniejszych off-roadowych rozgrywek w kraju dobiegł do końca. To nie znaczy, że mistrzowie Polski mogą teraz spocząć na laurach. W tym sezonie było ciasno w klasyfikacji generalnej. Nawet 1 punkt mógł sporo zmienić (patrz MX85), więc jest szansa, że niżej sklasyfikowani zawodnicy ostro wezmą się do roboty i za rok wrócą mocniejsi. I za to trzymamy kciuki! My, kibice oczekujemy rosnącego poziomu, coraz lepszych czasów i widowiskowych pojedynków. W tym tkwi piękno motocrossu.

Zobacz również:
REKLAMA