Orlen MX MP: poznaj mistrzów 2017!

Przed finałową rundą motocrossowych Mistrzostw Polski rosły emocje. Polem ostatniej w tym sezonie bitwy był szybki i zdecydowanie piaszczysty tor, który w trakcie dwóch dni zmienił się w dziurawy poligon bezlitośnie testujący wytrzymałość zawodników i sprzętu.

Orlen MX MP Wschowa 2017 Maciej Wierzbicki
Relacja z finałowej rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie 2017 rozegranej we Wschowej.

Ostatnią rundę motocrossowych Mistrzostw Polski - Orlen MX MP - rozegrano we Wschowej w dniach 19-20 sierpnia. Większość zawodników musiała jeszcze walczyć o jak najlepsze miejsca i ewentualne tytuły. Ale byli też tacy, dla których start tutaj był formalnością. Na szczęście dla kibiców każdy chce zakończyć sezon w dobrym stylu. Tym bardziej, że przed nami drużynowe Mistrzostwa Europy w Gdańsku (2-3 września) oraz Puchar Polski w Obornikach (16-17 września). 

Atmosfera na zielonym padoku toru Wschowa była przyjazna, ale nikt nie zamierzał odpuszczać! Nawet pojedynczy punkt w niektórych przypadkach mógł zadecydować o kolejności na podium, czy w klasyfikacji generalnej mistrzostw. W najmłodszych kategoriach ogień rywalizacji podsycał fakt nagradzania pierwszych 5. miejsc w generalce możliwością udziału w Akademii Orlen Team, a co za tym idzie z ogromnym wsparciem na kolejny sezon.

W sobotę rywalizację rozstrzygnęła najmniejsza klasa MX65, w której Maksymilian Chwalik był już pewien obrony mistrzowskiego tytułu. Mimo to udowodnił, że w Polsce na „sześćdziesiątce” jest aktualnie bezkonkurencyjny i pewnie wygrał oba wyścigi. Tym razem jednak nie tak daleko za jego plecami rozegrała się walka o drugie miejsce w sezonie pomiędzy Jakubem Kowalskim i Arturem Gałuszką. Przed ostatnią rundą dzieliło ich tylko sześć punktów, a to oznaczało, że jeśli Kowalski marzy o wicemistrzostwie, to dwukrotnie musi pokonać przeciwnika. Dokonał tego! Po całosezonowej, zaciętej walce z Gałuszką zapewnił sobie tytuł I-Vice Mistrza Polski. Całą trójkę w przyszłym sezonie zobaczymy w klasie MX85.

 1. Maks Chwalik 600 punktów
 2. Jakub Kowalski 502 pkt
 3. Artur Gałuszka 500 pkt
 4. Wiktor Rafalski 454 pkt
 5. Mikołaj Stasiak 443 pkt

Pierwszego dnia zmagań również kobiety rozstrzygnęły losy mistrzowskich tytułów. Pod nieobecność Joanny Miller komplet punktów zgarnęła Wiktoria Garbowska. W ten sposób postawiła kropkę nad "i". Reprezentantka WKM Więcbork aż o 86 punktów wyprzedziła drugą w generalce Karolinę Jasińską, której po piętach do samego końca deptała Karolina Jankowiak. Mimo, że w finale górą była ta ostatnia, to punktowa przewaga Jasińskiej wystarczyła na wicemistrzostwo, a Jankowiak musiała zadowolić się miejscem na najniższym stopniu podium.

 1. Wiktora Garbowska 572 punkty
 2. Karolina Jasińska 486 pkt
 3. Karolina Jankowiak 477 pkt
 4. Weronika Obiała 421 pkt
 5. Aleksandra Sowińska 398 pkt

MX Masters - tu pewny tytułu był Jacek Lonka, który ze sporą przewagą prowadził nad Jackiem Olszewskim. We Wschowie bez większych problemów przypieczętował on tytuł. Drugi tego dnia był Konstantin Utkin z Ukrainy, który w tym sezonie zdobył tytuł II-Vice Mistrza. Na najniższym stopniu podium w finale mistrzostw zobaczyliśmy Grzegorza Jankowiaka.

 1. Jacek Lonka 582 punkty
 2. Jacek Olszewski 532 pkt
 3. Konstantin Utkin 476 pkt
 4. Andrzej Szalbierz 446 pkt
 5. Marek Jaskulski 443 pkt

Wisienką na torcie sobotniego dnia były zmagania klasy MX2. O tytuł w tej kategorii do samego końca walczyli Karol Kędzierski (KM Cross Lublin) oraz Łukasz Lonka (AutoMotoKlub POLTAREX Człuchów). Co prawda przewaga Lonki przed finałową rundą była spora, ale broniący tytułu Carlos nie miał zamiaru poddać się bez walki. Udowodnił to już w pierwszym wyścigu, kiedy po wygranym starcie objął prowadzenie i ani myślał je oddać. Lonka atakował, ale bezskutecznie - Kędzierski dowiózł zwycięstwo do mety (to już 5 w MX2 w tym sezonie). W drugim wyścigu Carlos ponownie zgarnął holeshota. Jednak gleba mogła pokrzyżować mu plany - czekała go ciężka pogoń. Wykorzystał to Lonka, który szybo odjechał rywalom budując bezpieczną przewagę. Na drugie miejsce początkowo przesunął się startujący po raz pierwszy w tym roku na KTM-ie SX-F 250 Maciek Więckowski, ale po kilku okrążeniach uporał się z nim Szymon Staszkiewicz. Już w połowie wyścigu dogonił ich Kędzierski i zaczął atakować Staszkiewicza. To była piękna walka Staszkiewicz i Kędzierski kilka razy wymienili się pozycjami. Na ostatnim okrążeniu Carlos wykorzystał problemy Staszkiewicza z dublowanym  zawodnikiem. Szymon próbował jeszcze kontratakować, ale nieskutecznie. Wpadł na metę o pół sekundy za Karolem. Taka kolejność powtórzyła się również na podium ostatniej rundy, a czwarte miejsce po bardzo dobrej jeździe wywalczył Maciek Więckowski. Mistrzem Polski został Łukasz Lonka odbierając tytuł Karolowi Kędzierskiemu. Z kolei tytuł II-wice Mistrza przypadł Karolowi Kruszyńskiemu.

 1. Łukasz Lonka 582 punkty
 2. Karol Kędzierski 558 pkt
 3. Karol Kruszyński 461 pkt
 4. Maciek Więckowski 446 pkt
 5. Igor Zienkiewicz 374 pkt

W niedzielę zawodnicy dwóch klas oprócz tytułów walczyli również o miejsca w Akademii Orlen Team. W kategorii MX85 zacięty bój o tytuł czekał Wiktora Małeckiego i Olafa Włodarczaka. Przed rundą we Wschowie liderem z 10-punktową przewagą był Wiktor, więc Olaf musiał dać z siebie wszystko. Losy mistrzowskiego tytułu mogły potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby nie gościnny występ Daniela Volovicha z Białorusi, który absolutnie zdominował zmagania „osiemdziesiątkarzy” zgarniając komplet punktów. 11-letni Włodarczak zrobił co tylko mógł dwukrotnie przyjeżdżając przed Wiktorem „Boczkiem” Małeckim. Mało brakowało, a w zdobyciu tytułu pomógłby mu Maks Chwalik - zeszłoroczny rywal z klasy MX65. W drugim wyścigu szalony Maks już na starcie odpalił torpedowy styl i objął prowadzenie na swojej „sześćdziesiątce”! Rywale na większych motocyklach szybko go wyprzedzili, ale Chwalik mając na radarze jadącego przed sobą Małeckiego ani myślał odpuszczać. W ten sposób zmusił Wiktora do ostrej ucieczki, bo spadek o jedną pozycję oznaczałby zrównanie się punktami z Włodarczakiem. Ostatecznie Boczek dojechał na trzeciej pozycji i zdobył swój pierwszy mistrzowski tytuł. Włodarczak ze stratą zaledwie 2 punktów wywalczył tytuł I-wice Mistrza, a Maks dopełnił podium klasyfikacji generalnej.

 1. Wiktor Małecki 544 punkty
 2. Olaf Włodarczak 542 pkt
 3. Maks Chwalik 488 pkt
 4. Wiktor Sobiech 422 pkt
 5. Aleksander Świrczak 419 pkt

W klasie MX125 niemal pewny swojego tytułu był Cezary Lewko, jednak mimo to walka trwała do samego końca. W końcu losy pierwszej piątki nagradzanej miejscem w Akademii Orlen Team, patronowanej przez Marka Dąbrowskiego, cały czas były sprawą otwartą. Lewko w pierwszym wyścigu udowodnił wysoką formę. Jadąc na trzeciej pozycji za walczącymi o prowadzenie Wiktorem Jasińskim i Wojtkiem Kucharczykiem zaatakował i wyprzedził obu na raz. Mało tego - zaczął im odjeżdżać. W międzyczasie do tą dwójkę zaczął atakować Patryk Zdunek. Niestety zbyt agresywny atak na Kucharczyka zakończył się upadkiem obu zawodników, a to oznaczało sporą stratę. Lewko dowiózł prowadzenie do mety i tym samym zapewnił sobie mistrzowski tytuł! Ostatni wyścig miał pojechać tylko dla sportu. Drugi był Jasiński, a trzecie miejsce wywalczył waleczny Zdunek. Słowa uznania należą się również Darkowi Rapaczowi, który po pechowej glebie na starcie ostro gonił i wywalczył czwarte miejsce. Drugi wyścig to była absolutna dominacja Zdunka, który tym samym wygrał finał we Wschowie pokazując, że gdyby nie kontuzja i pech, to losy mistrzowskiego tytułu mogłyby się potoczyć inaczej. Wicemistrzostwo przypadło Rapaczowi, a podium klasyfikacji generalnej dopełnił Kucharczyk.

 1. Cezary Lewko 530 punktów
 2. Dariusz Rapacz 488 pkt
 3. Wojtek Kucharczyk 461 pkt
 4. Wiktor Jasiński 448 pkt
 5. Patryk Zdunek 441 pkt

W klasie MX Open po raz kolejny równych sobie nie miał Łukasz Lonka, który po raz piąty w tym sezonie zgarnął komplet punktów i tym samym przypieczętował swój drugi tytuł. Odebrał podwójną koronę Karolowi Kędzierskiemu. Ten ostatni dwukrotnie bez większych problemów kończył zmagania na drugim miejscu. Świetny występ ostatniego dnia we Wschowej zaliczył jego brat Łukasz Kędzierski, który trzecim miejscem uczcił pierwsze zawody, na których pojawił się jego niedawno narodzony synek. W generalce, mimo trudnej końcówki sezonu spowodowanej chorobą, miejsce na najniższym stopniu podium utrzymał Karol Kruszyński.

 1. Łukasz Lonka 594 punkty
 2. Karol Kędzierski 516 pkt
 3. Karol Kruszyński 463 pkt
 4. Maciej Więckowski 439 pkt
 5. Arkadiusz Mańk 425 pkt

MX Quad - na starcie zabrakło prowadzącego w generalce z kompletem punktów Romana Gwiazdy. Jego nieobecność (rywalizował na Mistrzostwach Europy w Estonii - drugie miejsce) wykorzystał Kacper Mieszkowski. Zawodnik WKM Wschowa Auto Plus zwyciężył oba wyścigi. Drugie miejsce w zawodach zajął Artur Szczebak, a podium dopełnił Hugo Sówka. Ostatnia runda ORLEN MX MP w klasie MX Quad zostanie rozegrana 24 września w Nowogardzie.

Aktualna klasyfikacja przed ostatnią rundą:

 1. Roman Gwiazda 210 punktów
 2. Kacper Mieszkowski 185 pkt
 3. Artur Szczebak 176 pkt
 4. Hugo Sówka 156 pkt
 5. Tomasz Jamroży 156 pkt

Mimo, że motocrossowe Mistrzostwa Polski Orlen MX MP 2017 w kategorii motocykli to już historia, to w tym sezonie zostało jeszcze „kilka” tytułów do zgarnięcia w naszym kraju. 16 i 17 września w Obornikach ponownie zobaczymy najlepszych zawodników w kraju walczących tym razem o Puchar Polski. Emocji z pewnością tam nie zabraknie, bo to doskonała okazja do udowodnienia swojej formy i zrewanżowania się za Mistrzostwa Polski.

Zobacz również:
REKLAMA