[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Ostatni sprawdzian przed Dakarem

Dzisiaj rozpoczyna się Morocco Oi Libya Rally - finałowa runda motocyklowych Mistrzostwa Świata Cross Country.To ostatni ważny sprawdzian przed rajdem Dakar 2018. Obok wszystkich teamów fabrycznych w Maroku wystartuje również Maciej Giemza z ORLEN Team.

Morocco Oi Libya Rally 2017 Morocco Oi Libya Rally 2017

Dziesiąta edycja Morocco Oi Libya Rally startuje dzisiaj, czyli 5 października. Zmagania zainauguruje odcinek specjalny o długości niespełna 12 km. Przez kolejne 5 dni zawodnicy pokonają prawie 2600 km, z czego 1950 km odcinków specjalnych.Najdłuższa próba będzie liczyć 435 km i rajdowcy zmierzą się z nią w niedzielę. Na listach startowych znajduje się prawie 60 załóg w samochodach osobowych i ciężarowych oraz ponad 90 zawodników na motocyklach i quadach.

Wśród motocyklistów zadebiutuje Maciek Giemza, który mijający sezon może zaliczyć do udanych. Już w maju, wygrał klasyfikację debiutantów Dakar Challenge podczas rajdu Merzouga, czym zapewnił sobie start bez opłat wpisowych w rajdzie Dakar 2018. W ubiegły weekend zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Polski w Enduro, wygrywając finałową rundę w Kamieniu Pomorskim. Zawodnik ORLEN Team zajmował również czołowe miejsca w kolejnych rundach Mistrzostw Świata CrossCountry i wciąż walczy o pierwsze miejsce w kategorii juniorów.

Przygotowania do rajdu Maroka zaczęliśmy już półtora tygodnia temu. Przylecieliśmy wcześniej na treningi, żeby z powrotem odnaleźć się na pustyni, poczuć nasze ciężkie motocykle i pojeździć z nawigacją. Po kilku dniach testowych wróciłem do kraju, żeby zakończyć sezon Enduro i przypieczętować Mistrzostwo Polski w klasie E1 i klasyfikacji generalnej. Teraz kolejne, ostatnie już testy w Afryce. Rywalizacja zapowiada się ciekawie, bo do Maroka zjeżdżają się wszyscy najlepsi motocykliści z Europy, którzy potem będą rywalizować na Dakarze. Do rajdu podchodzę z chłodną głową, najważniejsze, żeby nie złapać niepotrzebnej kontuzji i realizować plan przygotowań do startu w Ameryce Południowej. – zapowiada Maciek Giemza.

Niestety w zawodach  nie wystartuje drugi utalentowany zawodnik ORLEN Team – Adam Tomiczek. Podczas treningu w Maroku uległ on wypadkowi, który wyeliminował go z rywalizacji do końca sezonu.

Na ostatnim teście motocykla przed startem Adam na jednym z zakrętów miał wywrotkę, co się zdarza w tym sporcie.Upadek był dość nieszczęśliwy i nasz zawodnik uderzył w betonowy przepust wodny. Złamał kość udową, co  wymagało operacji jeszcze w Maroku. Zabieg się udał i nie ma żadnych komplikacji. Kontuzja jest jednak na tyle poważna, że niestety wyeliminuje go ze startu w najbliższym rajdzie Dakar. Po powrocie do Polski i kontroli u naszego lekarza rozpoczniemy rehabilitację tak, żeby Adam był gotowy do rywalizacji w zawodach Mistrzostw Świata w sezonie 2018 – relacjonuje Filip Dąbrowski, menadżer motocyklistów ORLEN Team.

Wśród załóg samochodowych stawka w Maroku będzie naprawdę mocna. Na liście startowej przed Kubą Przygońskim znalazł się trzykrotny  zwycięzca rajdu i aktualny lider Pucharu Świata Katarczyk Nasser Al-Attiyah, który wygrał też rundę w Polsce (ORLEN Baja Poland). Będą również wszyscy czołowi zawodnicy klasyfikacji Pucharu Świata: Aron Domżała, Martin Prokop, Miroslaw Zapletal, Orlando Terranova, Nani Roma, Vladimir Vasilyev, Bernhard Ten Brinke oraz Mikko Hirvonen. O zwycięstwo w Morocco Oi Libya Rally na pewno powalczą również kierowcy zespołu fabrycznego Peugeot – Carlos Sainz i Sebastien Loeb, którzy są jednocześnie faworytami rajdu Dakar 2018.

zobacz galerię

Zobacz również:
Po dniu przerwy, Kevin Benavides postanowił powetować pechowy 6. etap, genialną jazdą popisał się również Joan Barreda, ale na ich dokonania cieniem położył się tragiczny wypadek Paulo Goncalvesa. Maciek Giemza pojechał rozważnie i bez przygód.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA