Ostatni sprawdzian przed Dakarem

Dzisiaj rozpoczyna się Morocco Oi Libya Rally - finałowa runda motocyklowych Mistrzostwa Świata Cross Country.To ostatni ważny sprawdzian przed rajdem Dakar 2018. Obok wszystkich teamów fabrycznych w Maroku wystartuje również Maciej Giemza z ORLEN Team.

Morocco Oi Libya Rally 2017 Orlen Team
Morocco Oi Libya Rally 2017

Dziesiąta edycja Morocco Oi Libya Rally startuje dzisiaj, czyli 5 października. Zmagania zainauguruje odcinek specjalny o długości niespełna 12 km. Przez kolejne 5 dni zawodnicy pokonają prawie 2600 km, z czego 1950 km odcinków specjalnych.Najdłuższa próba będzie liczyć 435 km i rajdowcy zmierzą się z nią w niedzielę. Na listach startowych znajduje się prawie 60 załóg w samochodach osobowych i ciężarowych oraz ponad 90 zawodników na motocyklach i quadach.

Wśród motocyklistów zadebiutuje Maciek Giemza, który mijający sezon może zaliczyć do udanych. Już w maju, wygrał klasyfikację debiutantów Dakar Challenge podczas rajdu Merzouga, czym zapewnił sobie start bez opłat wpisowych w rajdzie Dakar 2018. W ubiegły weekend zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Polski w Enduro, wygrywając finałową rundę w Kamieniu Pomorskim. Zawodnik ORLEN Team zajmował również czołowe miejsca w kolejnych rundach Mistrzostw Świata CrossCountry i wciąż walczy o pierwsze miejsce w kategorii juniorów.

Przygotowania do rajdu Maroka zaczęliśmy już półtora tygodnia temu. Przylecieliśmy wcześniej na treningi, żeby z powrotem odnaleźć się na pustyni, poczuć nasze ciężkie motocykle i pojeździć z nawigacją. Po kilku dniach testowych wróciłem do kraju, żeby zakończyć sezon Enduro i przypieczętować Mistrzostwo Polski w klasie E1 i klasyfikacji generalnej. Teraz kolejne, ostatnie już testy w Afryce. Rywalizacja zapowiada się ciekawie, bo do Maroka zjeżdżają się wszyscy najlepsi motocykliści z Europy, którzy potem będą rywalizować na Dakarze. Do rajdu podchodzę z chłodną głową, najważniejsze, żeby nie złapać niepotrzebnej kontuzji i realizować plan przygotowań do startu w Ameryce Południowej. – zapowiada Maciek Giemza.

Niestety w zawodach  nie wystartuje drugi utalentowany zawodnik ORLEN Team – Adam Tomiczek. Podczas treningu w Maroku uległ on wypadkowi, który wyeliminował go z rywalizacji do końca sezonu.

Na ostatnim teście motocykla przed startem Adam na jednym z zakrętów miał wywrotkę, co się zdarza w tym sporcie.Upadek był dość nieszczęśliwy i nasz zawodnik uderzył w betonowy przepust wodny. Złamał kość udową, co  wymagało operacji jeszcze w Maroku. Zabieg się udał i nie ma żadnych komplikacji. Kontuzja jest jednak na tyle poważna, że niestety wyeliminuje go ze startu w najbliższym rajdzie Dakar. Po powrocie do Polski i kontroli u naszego lekarza rozpoczniemy rehabilitację tak, żeby Adam był gotowy do rywalizacji w zawodach Mistrzostw Świata w sezonie 2018 – relacjonuje Filip Dąbrowski, menadżer motocyklistów ORLEN Team.

Wśród załóg samochodowych stawka w Maroku będzie naprawdę mocna. Na liście startowej przed Kubą Przygońskim znalazł się trzykrotny  zwycięzca rajdu i aktualny lider Pucharu Świata Katarczyk Nasser Al-Attiyah, który wygrał też rundę w Polsce (ORLEN Baja Poland). Będą również wszyscy czołowi zawodnicy klasyfikacji Pucharu Świata: Aron Domżała, Martin Prokop, Miroslaw Zapletal, Orlando Terranova, Nani Roma, Vladimir Vasilyev, Bernhard Ten Brinke oraz Mikko Hirvonen. O zwycięstwo w Morocco Oi Libya Rally na pewno powalczą również kierowcy zespołu fabrycznego Peugeot – Carlos Sainz i Sebastien Loeb, którzy są jednocześnie faworytami rajdu Dakar 2018.

Zobacz również:
REKLAMA