Ostrzegasz "długimi" przed policją? Uważaj, może cię to sporo kosztować!

Ostrzeganie przed policją podwójnym błyśnięciem światłami drogowymi to nasza polska tradycja. Niestety, policjanci bardzo tego nie lubią i apelują, by tego nie robić, nie mają także oporów przed karaniem za takie działanie.

policja zatrzymanie MPP
  • Ostrzeganie przed patrolem policji jest wykroczeniem karanym mandatem - nawet 250 zł.
  • Policjanci zwracają uwagę, że ostrzegając, można uniemożliwić ujęcie przestępcy.
  • Pewien kierowca ostrzegł przed policją... patrol grupy SPEED.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z polskim, zabytkowym taryfikatorem, ostrzeganie przed patrolem policji to "nadużywanie sygnałów dźwiękowych lub świetlnych", za co grozi mandat w wysokości 100 zł, ale zdarzają się mandaty znacznie wyższe. Policja często apeluje do kierowców, by zaniechali tej narodowej tradycji, ponieważ nigdy nie wiadomo kto skorzysta na takim ostrzeżeniu. Samochodem może jechać pijany kierowca, może także trafić się coś jeszcze gorszego.

W wypowiedzi dla radia Eska, mł. asp. Bartosz Karwik z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie wskazuje na sytuację, w której w samochodzie może być przewożona osoba uprowadzona:

(...) Jeżeli kierowca został poinformowany poprzez mignięcie światłami, na pewno pojedzie inną drogą, by uniknąć kontroli. Lepiej, żeby uprowadzonym nie było dziecko lub ktoś z naszych bliskich (...).

Policjanci są bardzo wyczuleni na ostrzeganie światłami przed kontrolami. Ostatni taki przypadek miał miejsce w połowie lutego w Zielonej Łące, w województwie wielkopolskim. Funkcjonariusze, kontrolujący prędkość nieoznakowanym radiowozem, zauważyli, że jadący za nimi kierowca ciężarówki ostrzega kierowców przed oznakowanym patrolem policji, którego mijał wcześniej.

Zachowanie kierowcy zostało zarejestrowane wideorejestratorem. Policjanci zatrzymali 64-latka i ukarali go mandatem oraz dwoma punktami karnymi. Najciekawsza historia miała jednak miejsce w ubiegłym roku na drodze 21 w Trzebielinie. Kierowca dostawczego Iveco ostrzegł przed stojącym patrolem policji przejeżdżający nieoznakowany radiowóz grupy SPEED. Policjanci zatrzymali kierującego i ukarali go 250-złotowym mandatem. Na jego konto trafiły także 3 punkty karne.

Przeczytaj także: Kontrola policyjna. Co może policjant?

Zobacz również:
REKLAMA