Oto limitowany CCM Heritage '71. 136 kg tytanu, włókna węglowego i piękna

Tylko szaleniec albo ktoś obrzydliwie bogaty pojechałby tym motocyklem w teren. A warunki są ku temu doskonałe – model Heritage '71 waży tylko 136 kg, singla o pojemności 600 cm3 i moc 62 KM. Niestety, kosztuje mnóstwo pieniędzy i będzie go tylko 46 sztuk.

CCM to niewielki brytyjski producent motocykli. Firmę założył w 1971 roku Alan Clews – konstruktor-wizjoner, który uwielbiał eksperymentować nad masą jednośladów. To właśnie on jako pierwszy stworzył motocykl trialowy z aluminiową ramą, potem motocykl sportowy z ramą z włókna węglowego, a w końcu zbudował pierwszą klejoną ramę motocyklową.

CCM Heritage 71CCM Motorycles

CCM Heritage 71CCM Motorycles

Ten genialny konstruktor zmarł w 2018 roku, pozostawiając na szczęście swoją firmę w dobrych rękach. W tym roku przypada 50. rocznica powstania marki CCM. Z tej okazji postanowiono stworzyć motocykl, który z jednej strony podkreślałby ten jubileusz, z drugiej stanowiłby hołd dla Alana Clewsa. Sprzęt musiał być zatem spektakularny i wizjonerski.

CCM Heritage 71CCM Motorycles

CCM Heritage 71CCM Motorycles

Jak informuje CCM, motocykl oparty będzie na ramie wykonanej z tytanu – materiału, którego Clews nigdy nie używał. Ma to być symboliczny krok w stronę nowych rozwiązań, kontynuacja dzieła wielkiego twórcy. Jednoślad otrzyma nazwę CCM Heritage '71 – to nawiązanie do roku, w którym powstała firma.

CCM Heritage 71CCM Motorycles

CCM Heritage 71CCM Motorycles

Tytanowa rama (w rzeczywistości będzie to stop tytanu, 3% aluminium i 2,5% wanadu) pozwoliła zredukować masę pojazdu o 38%. To także zasługa wykonanego z tego samego materiału wahacza, specjalnych kół Dymag i licznych elementów wykonanych z włókna węglowego. Ogólnie masę nieresorowaną zredukowano o 12 kg, zaś całkowitą o 20 kg. W stanie gotowym do jazdy, z pustym zbiornikiem paliwa, Heritage '71 waży zaledwie 136 kg.

CCM Heritage 71CCM Motorycles

CCM Heritage 71CCM Motorycles

Do napędu tego modelu wykorzystany został jednocylindrowy silnik o pojemności 600 cm3. Generuje on moc 62 KM, co daje świetny stosunek mocy do masy 1:2,2. Układ wydechowy QD wykonano z tytanu. Zawieszenie pochodzi od Ohlinsa, zaś zaciski hamulcowe od Brembo. Akcesoria takie jak klamki, czy końcówki kierownicy to dzieło Rizomy. Wiele elementów wykonano ręcznie specjalnie dla tego modelu.

CCM Heritage 71CCM Motorycles

CCM Heritage 71CCM Motorycles

CCM Heritage '71 będzie można obejrzeć podczas imprezy Carole Nash MCN, 11-13 lutego w Londynie. Motocykl zostanie zbudowany tylko w 46 egzemplarzach, z których każdy kosztować będzie 28 995 funtów, czyli, w przeliczeniu 156 tys. zł.

Przeczytaj także: CCM Spitfire.

REKLAMA