Paszport covidowy. Jak go uzyskać, gdzie trzeba go zabrać

Tak zwany paszport covidowy jest już dostępny. Ministerstwo Zdrowia 1 czerwca wprowadziło możliwość pobrania specjalnego certyfikatu z kodem QR, który potwierdza fakt zaszczepienia lub ozdrowienia, bądź negatywny wynik testu.

Paszport szczepionkowy MPP
  • Paszport covidowy lub szczepionkowy to elektroniczny certyfikat potwierdzający odporność na wirusa SARS-Cov-2.
  • Choć Komisja Europejska zapowiadała wprowadzenie tego dokumentu dopiero w lipcu, Polska udostępniła go wcześniej.
  • Paszport covidowy umożliwia poruszanie się po UE bez konieczności wykonywania testów i rejestrowania się w systemie.

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest jednym z pierwszych krajów, które udostępniły tak zwane paszporty covidowe obywatelom. To nic innego jak ustandaryzowany certyfikat potwierdzający szczepienie, przebycie choroby lub negatywny wynik testu na Covid-19. Dokument taki ma umożliwić łatwiejsze podróżowanie po terytorium UE.

Pomysły na temat wprowadzenia paszportu covidowego pojawiły się już w marcu tego roku, nad szczegółowymi przepisami dyskutowała wówczas Komisja Europejska. Choć ostateczne ustalenia jeszcze trwają, Polska, jako jeden z pierwszych krajów UE, zdecydowała się udostępnić obywatelom standardowy europejski certyfikat jeszcze przed zapowiadanym lipcowym terminem.

Paszport covidowy jest dwujęzyczny – poza językiem polskim, informacje przygotowane są także w języku angielskim, co pozwoli zaoszczędzić kłopotów z tłumaczeniem. Certyfikat posiada kod QR z indywidualnym identyfikatorem, który może zostać zweryfikowany w specjalnej aplikacji.

Skąd wziąć paszport szczepionkowy

Paszport szczepionkowy dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta, w zakładce Certyfikaty. Można pobrać sam kod QR jako obrazek, albo PDF z możliwością wydrukowania. Certyfikat wskazuje czy posiadacz został zaszczepiony, przechorował Covid-19, czy otrzymał negatywny wynik testu PCR. Dokument znalazł się także w aplikacji mDokumenty.

Aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, niezbędny jest Profil Zaufany. Możesz założyć go na dwa sposoby – przez bankowość internetową lub w specjalnym punkcie, gdzie można zweryfikować twoją tożsamość. Punkty takie mieszczą się najczęściej w urzędach miejskich oraz wojewódzkich.

W założeniu paszport covidowy honorować mają wszystkie kraje UE, a także Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Jak w praktyce będzie to wyglądać na razie nie wiadomo, ponieważ opcja pobrania certyfikatu dostępna jest w naszym kraju dopiero od 1 czerwca. Cyfrowy certyfikat ma być rozwiązaniem tymczasowym do czasu ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) końca stanu pandemii Covid-19.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że certyfikat jest dostępny także w aplikacji mObywatel. mObywatel. Mogą go pobrać osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę; osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub te, które wyzdrowiały po COVID-19.

Przeczytaj także: paszporty szczepionkowe/covidowe

Zobacz również:
Kielecka policja na podstawie nagrań z drona nakłada mandaty za niestosowanie się do obowiązku utrzymywania odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Problem w tym, że to niezgodne z prawem.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA