Paszporty szczepionkowe coraz bliżej. Kiedy zaczną obowiązywać?

Tak zwane paszporty szczepionkowe coraz bliżej. Instytucje unijne oficjalnie rozpoczęły procedury zmierzające do ich wprowadzenia. Dokument będzie ułatwiał przemieszczanie się między krajami UE.

Paszport szczepionkowy Shutterstock
  • Pomysł KE na paszporty szczepionkowe, które ułatwią podróże po Europie, będzie procedowany.
  • Jest szansa, że dokument będzie dostępny przed wakacjami.
  • KE twierdzi, że rozwiązanie to nie będzie nikogo dyskryminować.

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowy Zielony Certyfikat – taka jest oficjalna nazwa dokumentu, znanego szerzej jako paszport szczepionkowy. Chodzi o sformalizowane i ustandaryzowane zaświadczenie o przyjęciu szczepionki na Covid-19, przebyciu choroby lub negatywnym wyniki testu. Dzięki takiemu dokumentowi możliwe będzie znacznie łatwiejsze podróżowanie po terenie UE. Posiadacz certyfikatu będzie zwolniony z obowiązku badań na obecność wirusa SARS-Cov-2, a a także z odbywania kwarantanny. 

Pomysł wprowadzenia paszportu szczepionkowego pojawił się w marcu, a wprowadzenie tego rozwiązania zaproponowała Komisja Europejska. Jeszcze w tym miesiącu propozycją ma zająć się Parlament Europejski. Ostateczne rozmowy między Parlamentem, Radą i Komisją mają rozpocząć się w maju. Wprowadzenie dokumentu przewidziano na połowę czerwca 2021 r.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, napisała na Twitterze, że rozpoczęcie procedury uzgodnienia warunków wprowadzenia paszportów to ważny krok naprzód, ponieważ czerwcowy termin wprowadzenia certyfikatu umożliwi Europejczykom bezpieczne wakacyjne podróże. Certyfikat będzie miał formę papierową lub elektroniczną w formie kodu QR, będzie dostępny dla każdego kto spełni warunki, zaś każdy kraj UE będzie musiał go akceptować.

Zadaniem unijnych instytucji będzie stworzenie portalu umożliwiającego weryfikację certyfikatów oraz określenie zakresu, w jakim poszczególne kraje członkowskie będą korzystać z dokumentów. W projekcie KE podkreślono, że szczepienia nie powinny i nie mogą być warunkiem swobodnego przepływu osób w UE. Dokument nie może dyskryminować obywateli Wspólnoty.

Oprócz krajów UE, paszporty szczepionkowe honorować będą także Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Jak podkreślono w raporcie KE, Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie rozwiązaniem tymczasowym i zostanie zawieszony, po tym jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi koniec stanu pandemii Covid-19.

Przeczytaj także: obostrzenia 2021. Gdzie i co można, a czego nie?

Zobacz również:
Wyprzedzasz na pasach, nie ustępujesz pierwszeństwa pieszym? Rząd chce, by za takie wykroczenia można było odbierać prawo jazdy. To jedna ze zmian, które znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA