Petrux zmienia motocykl! Gwiazda MotoGP wystartuje w najbliższym Rajdzie Dakar

Danilo Petrucci, utytułowany zawodnik MotoGP, wystartuje w nadchodzącym Rajdzie Dakar w barwach KTM. Petrux zamieni swojego RC16 na 450 Rally.

Petrucci Dakar KTM

Danilo Petrucci, czyli Petrux, to postać, której fanom MotoGP przedstawiać nie trzeba. Od 2007 roku związany jest on z wyścigami – najpierw w European Superstock 600, następnie z Superstock 1000, a od 2012 z MotoGP, gdzie dwukrotnie sięgał po zwycięstwo – w 2019 w Mugello i 2020 w Le Mans. W 2021 roku Petrux opuścił Ducati i dołączył do teamu Tech3, w którym startował na motocyklu KTM RC16.

Ta ostatnia informacja jest o tyle istotna, że austriacki koncern ogłosił właśnie, że Petrucci wystartuje w najbliższym Dakarze. 31-letni zawodnik zamieni torówkę na dakarówkę – zamiast RC16 dosiądzie KTM-a 450 Rally. Start w tym najtrudniejszym rajdzie świata był od lat wielkim marzeniem włoskiego zawodnika, który, oprócz swojej głównej wyścigowej aktywności, jest również pasjonatem off-roadu.

Dołączenie do zespołu KTM jest trochę jak trafienie szóstki w totka. Pomarańczowi zwyciężali w ostatnich latach aż 18 razy z rzędu, ich hegemonię przerwał dopiero triumf Ricky'ego Brabeca na Hondzie CRF 450 Rally w 2020 roku. Nad bezproblemową adaptacją wyścigowego mistrza do nowych warunków czuwać będą mistrzowie sławnego rajdu – zwycięzca z 2018 roku Matthias Walkner, dwukrotny zwycięzca Toby Price i aktualny mistrz – Kevin Benavides, który przeszedł do teamu KTM z Hondy.

Petrux intensywnie przygotowuje się do zmagań z morderczą rywalizacją w Arabii Saudyjskiej pod okiem kierownika ds. sportu rajdowego teamu KTM, Jordiego Viladomsa – byłego uczestnika Dakaru. Wyzwanie jest ogromne, najtrudniejszy rajd off-roadowy na świecie potrwa 14 dni, podczas których motocykliści pokonają około 8000 km.

Czy nowe wyzwanie oznaczać będzie zmianę kierunku rozwoju dla utytułowanego zawodnika? Niewykluczone – aktywność zawodowa wśród zawodników startujących w Dakarze trwa zwykle dłużej niż tych, którzy pojawiają się w MotoGP – Robbie Allan i Picco Franco startowali w Dakarze w wieku 65 lat, zaś najstarszy zawodnik, który brał udział w tej imprezie miał… 72 lata. Petruxowi życzymy powodzenia i sukcesów niezależnie od nawierzchni.

Przeczytaj także: nowe barwy zespołów KTM.

Zobacz również:
REKLAMA