Pierer: E-Pilen i elektryczny skuter Husqvarny trafią także do Europy

Elektryczne Husqvarny e-Pilen i skuter trafią zapewne także do Europy – twierdzi Stefan Pierer, szef Grupy KTM, która jest właścicielem szwedzkiej marki.

Husqvarna skuter Husqvarna

Husqvarna kojarzy nam się głównie z motocyklami enduro i motocross, od niedawna także ze stylowymi nakedami Svartpilen i Vitpilen. Dawna szwedzka marka, która dziś jest własnością Grupy KTM ma jednak znacznie bardziej dalekosiężne plany. Wszyscy wiemy już o modelu Norden, który ma pojawić się w przyszłym roku, ale na tym nie koniec.

Stefan Pierer, szef KTM, w czasie wywiadu udzielonego indyjskiemu magazynowi motoryzacyjnemu Motoring World zdradził, że pod marką Husqvarna pojawią się także skuter i motocykl elektryczny e-Pilen. Zdaniem Pierera okres pandemii pokazał wielu ludziom, którzy dotychczas nie brali pod uwagę motocykla jako alternatywy dla osobistego transportu, zalety jednośladów, szczególnie tych elektrycznych, które stoją w zgodzie z trendami ekologicznymi. W Austrii i Niemczech można mówić nawet w ich kontekście o czymś w rodzaju boomu.

Zobacz również: Husqvarna Norden trafi do produkcji!

KTM, myśląc o rozwoju technologii napędu elektrycznego wiąże plany z indyjskim Bajajem, z którym współpracuje już od lat przy produkcji motocykli spalinowych mniejszych pojemności. W najbliższych planach są dwie jednostki elektryczne: mniejsza o mocy 4 kW i większa o mocy 8-10 kW. Skuter elektryczny, który może pojawić się już w 2021 roku, oparty będzie na produkowanym przez Bajaja modelu Chetak.

Motocykl elektryczny e-Pilen będzie występował w dwóch wersjach – odpowiadającej przepisom o motorowerze (50 cm3), oraz o jednośladach na kat. B (125 cm3). W tej chwili trwają prace nad odpowiednim rozwiązaniem, które zapewniałoby dobre osiągi i zasięg przy jednoczesnej minimalizacji masy baterii. Elektryczne jednoślady KTM w pierwszej kolejności trafią do Indii, które są największym rynkiem jednośladów na świecie. Pierer nie wyklucza jednak, że oba elektryki znajdą się także w europejskich salonach sprzedaży KTM.

Zobacz również:
200 KM i osprzęt rodem z torów MotoGP – Suzuki zdecydowało się ożywić legendarną wersję GSX-R-a – Phantom, dostępną w roku 2006.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA