[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.4

Pierwsza strefa czystego transportu działa już w Krakowie

Strefa czystego transportu to pomysł mający zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w centrach dużych miast, poprzez ograniczenie ruchu pojazdów spalinowych w tym motocykli. Od 6 stycznia nie wjedziesz już na teren krakowskiego Kazimierza, jeśli twój pojazd nie jest zaliczany do grupy tych z niską lub zerową emisją spalin. 

Dzięki ustawie o elektromobilności wprowadzonej w lutym zeszłego roku władze miast mogą tworzyć strefy czystego transportu. Taka strefa to nic innego jak obszar, po którym bez ograniczeń poruszać się mogą tylko i wyłącznie pojazdy o niskiej lub zerowej emisji spalin, czyli np. pojazdy elektryczne lub napędzane gazem CNG. Ustawa daje władzom miast dwie możliwości: wprowadzenie opłat albo wprowadzenie zakazu wjazdu dla pojazdów spalinowych do strefy. Opłaty mają wynosić około 2,5 zł/h.

19 grudnia radni Krakowa zdecydowali o wprowadzeniu na obszarze Kazimierza (patrz: mapa poniżej) pierwszej w Polsce strefy czystego transportu. Ograniczenie obowiązuje od 5 stycznia. Nie obejmuje służb specjalnych (policja, straż miejska), mieszkańców i taksówek. W Krakowie strefa będzie obowiązywać przez pół roku (testowo), a jeśli projekt się sprawdzi, zostanie wprowadzony na stałe. Nieprzestrzeganie zasad wjazdu do określonej strefy grozi mandatem w wysokości do 500 zł.

REKLAMA

Zobacz też: Prototypy. Rozpoznasz wszystkie? [QUIZ]

Póki co nie wiem, gdzie i kiedy pojawią się strefy w innych miastach. Mam tylko nadzieję, że będą obejmowały co najwyżej ścisłe centrum miasta. W przeciwnym wypadku dojazdy np. do pracy mogą okazać się bardzo kosztowne.

Teren strefy czystego transportu

będzie określony przez dwa nowe znaki. Oznaczają kolejno wjazd i wyjazd ze strefy.

D-54

D-55

Strefa czystego transportu

Koniec strefy czystego transportu

Czy to zapowiedź wielkich, nadchodzących zmian? Czy już niedługo wszyscy będziemy zmuszeni przesiąść się na pojazdy elektryczne? Oby nie... 

zobacz galerię

Zobacz również:
Jak się okazuje turystyka motocyklowa staje się powoli na tyle popularnym i ciekawym zjawiskiem, że ten temat w swoich publikacjach podejmują ludzie uczeni i światli.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA