[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.4

Pierwsza strefa czystego transportu działa już w Krakowie

Strefa czystego transportu to pomysł mający zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w centrach dużych miast, poprzez ograniczenie ruchu pojazdów spalinowych w tym motocykli. Od 6 stycznia nie wjedziesz już na teren krakowskiego Kazimierza, jeśli twój pojazd nie jest zaliczany do grupy tych z niską lub zerową emisją spalin. 

Dzięki ustawie o elektromobilności wprowadzonej w lutym zeszłego roku władze miast mogą tworzyć strefy czystego transportu. Taka strefa to nic innego jak obszar, po którym bez ograniczeń poruszać się mogą tylko i wyłącznie pojazdy o niskiej lub zerowej emisji spalin, czyli np. pojazdy elektryczne lub napędzane gazem CNG. Ustawa daje władzom miast dwie możliwości: wprowadzenie opłat albo wprowadzenie zakazu wjazdu dla pojazdów spalinowych do strefy. Opłaty mają wynosić około 2,5 zł/h.

19 grudnia radni Krakowa zdecydowali o wprowadzeniu na obszarze Kazimierza (patrz: mapa poniżej) pierwszej w Polsce strefy czystego transportu. Ograniczenie obowiązuje od 5 stycznia. Nie obejmuje służb specjalnych (policja, straż miejska), mieszkańców i taksówek. W Krakowie strefa będzie obowiązywać przez pół roku (testowo), a jeśli projekt się sprawdzi, zostanie wprowadzony na stałe. Nieprzestrzeganie zasad wjazdu do określonej strefy grozi mandatem w wysokości do 500 zł.

REKLAMA

Zobacz też: Prototypy. Rozpoznasz wszystkie? [QUIZ]

Póki co nie wiem, gdzie i kiedy pojawią się strefy w innych miastach. Mam tylko nadzieję, że będą obejmowały co najwyżej ścisłe centrum miasta. W przeciwnym wypadku dojazdy np. do pracy mogą okazać się bardzo kosztowne.

Teren strefy czystego transportu

będzie określony przez dwa nowe znaki. Oznaczają kolejno wjazd i wyjazd ze strefy.

D-54

D-55

Strefa czystego transportu

Koniec strefy czystego transportu

Czy to zapowiedź wielkich, nadchodzących zmian? Czy już niedługo wszyscy będziemy zmuszeni przesiąść się na pojazdy elektryczne? Oby nie... 

zobacz galerię

Zobacz również:
Zamierzasz kupić motocykl za granicą? Nie wiesz skąd wziąć dwujęzyczną umowę? Mamy dla Ciebie gotowy wzór umowy kupna sprzedaży do pobrania. 
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij