Pierwszy Mistrz Moto3 2012

Choć do zakończenia sezonu jeszcze dwa wyścigi znamy już pierwszego mistrza świata. Sprawa rozstrzygnęła się już w kategorii Moto3.

Wyścigi w Japonii półtorej tygodnia temu były bardziej niż emocjonujące. Zwłaszcza wyścig Moto3, w którym brakowało niewiele a mistrzostwo zapewniłby sobie Sandro Cortese. Choć wymagania były wysokie bo Vinales musiał przyjechać co najwyżej 4, a Salom w ogóle nie dojechać, zaskakująco na kilka okrążeń przed końcem scenariusz wypełnił się co do joty. Cortese prowadził, Salom wypadł z toru wywożąc przy okazji Folgera a Vinales nie mógł przebić się na podium. Sandro Cortese sam jednak pozbawił się mistrzostwa kiedy na kilka zakrętów przed metą wyprzedzili go Danny Kent (kolega z zespołu Cortese) i młodziutki Alessandro Tonucci. Niemiec próbował odebrać im prowadzenie, ale przesadził w zakręcie i nie dośc że zaliczył glebę to niemal wywiózł z toru Tonucciego. Z tej sytuacji skorzystał Viniales i wskoczył na drugie miejsce. Trzeci dojechał cudem uratowany Tonucci. Cortese zdołał wsiąść na motocykl i dojechał jako 6. pomstując i wściekając się bezpodstawnie na kolegę z zespołu Dannego Kenta, że ten nie grał zespołowo.
Jednak co się odwlecze to nie uciecze. Cortese wygrywając w Malezji na ostatnich metrach w trudnym wyścigu zapewnił sobie mistrzostwo. Sprawy nie utrudnił mu Maverick Vinales który wdał się w konflikt z menadżerem i zrezygnował z dalszych występów w Moto3 dla zespołu Avintia Blue Sens. Walkę z Cortese podjął za to gospodarz - Malezyjczyk Zulfahmi Khairuddin, który jechał rewelacyjnie i dał się wyprzedzić na ostatnich metrach wyścigu zajmując drugie miejsce. W ten sposób poznaliśmy pierwszego mistrza świata Moto3.

zdjęcia: crash.net


Klasa Moto3 zastąpiła w tym sezonie klasę GP125. Motocykle dwusuwowe o pojemności 125 cm3 została zastąpiona czterosuwami o pojemności 250cm3

Zobacz również:
REKLAMA