Pierwszy strój na motocykl - jak wybrać, jak dopasować, ile to kosztuje

Pierwszy strój na motocykl powinien dobrze chronić przed skutkami wypadku, być dobrze dopasowany, wygodny, mieć świetną wentylację, membranę… sporo tego! Jak dobrać pierwszy strój na motocykl i nie oszaleć?

Decyzję o zakupie pierwszego stroju na motocykl warto podjąć jeszcze zanim odbierzesz prawko. Dzięki temu będziesz mieć czas by się z nią oswoić, przyzwyczaić do niej i dowiedzieć co i jak działa. Tak, by z chwilą ruszenia w drogę czuć się już komfortowo.

Wybór odpowiedniej odzieży uzależniony jest od typu motocyklowej aktywności, która najbardziej ci odpowiada. Inaczej ubierzesz się na motocykl typu naked, inaczej na sporta, a jeszcze inaczej na adventure. Oczywiście dopasowanie stroju do aktywności to nie warunek konieczny, ale coś, co bardzo ułatwia realizowanie motocyklowej pasji.

Pierwszy strój na motocykl - jakie ma znaczenie

Najważniejszą funkcją odzieży motocyklowej jest zapewnienie ci bezpieczeństwa, a konkretnie zminimalizowanie konsekwencji upadku, który na asfalcie niemal zawsze łączy się z bardzo niebezpiecznym tarciem. Z tego właśnie powodu odzież musi być dokładnie dopasowana do ciała, a ochraniacze w czasie jazdy muszą znajdować się dokładnie na swoich miejscach – kolanach, barkach, czy łokciach.

Odzież dla początkującychSeca

Jeśli nie ma możliwości prawidłowego dopasowania pozycji ochraniaczy (w pozycji do jazdy – to ważne!), trzeba sprawdzić inny rozmiar lub rozważyć inny model odzieży. Koniecznie trzeba się upewnić czy każda z jej części ma zamontowane protektory – kurtka na barkach, łokciach i plecach, spodnie co najmniej na kolanach, najlepiej także na biodrach i kości ogonowej.

Pierwszy strój motocyklowy do miasta

W zależności od typu motocykla, który wybierzesz jako pierwszy, wybierz także odpowiedni strój. Jeśli nie planujesz dalszych wycieczek, a główna twoja aktywność koncentrować się będzie na jeździe po mieście i najbliższej okolicy, optymalnym rozwiązaniem będzie wygodna, krótka kurtka miejska – skórzana lub tekstylna. Latem najlepiej sprawdzi się ta wykonana z użyciem przewiewnego materiału mesh, który zapewni znakomitą wentylację. 

Odzież dla początkującychSeca

Uzupełnieniem letniego stroju do miasta mogą być oczywiście pasujące do kompletu spodnie tekstylne, ale jeszcze lepszym pomysłem będą jeansy motocyklowe – dzięki zastosowaniu kevlarowej podszewki lub specjalnych wzmacnianych włókien (Cordura, Armalith), zapewniają one podobny poziom bezpieczeństwa, przy nieporównywalnie większym komforcie użytkowania.

Wielu producentów oferuje możliwość spięcia kurtki ze spodniami – to rozwiązanie nie tylko radykalnie podnosi bezpieczeństwo w czasie upadku, uniemożliwiając oddzielenie się kurtki i spodni, ale także zapobiega podwiewaniu wiatru pod kurtkę w chłodniejsze dni.

Pierwszy strój motocyklowy do turystyki

Jeśli planujesz realizować swoją pasję w podróżach, zarówno tych dalekich, jak i bliższych, lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie zestaw odzieży przystosowany do motocyklowej turystyki. Różnica między nim a zestawem miejskim jest zasadnicza – komfort użytkowania na co dzień ustępuje tutaj miejsca funkcjonalności i wszechstronności. W zestawie turystycznym bez problemu możesz pokonywać dalekie trasy zarówno w ciepłe, jak i zimne dni, niestraszny im nawet deszcz.

Odzież dla początkującychSeca

Niemal każdy taki zestaw wyposażony jest w membranę przeciwdeszczową i ocieplającą podpinkę, dzięki temu bez problemu da się go użytkować od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W większości zestawów znajdziesz podpinkę wypinaną, co jest dobrym i niedrogim rozwiązaniem na początek. Odzież turystyczna ma także zwykle bardzo dużo kieszeni, do których w czasie podróży można schować najpotrzebniejsze rzeczy – portfel, telefon, klucze, mapę, czy bilet autostradowy. Część z tych kieszeni jest odporna na wodę.

Pierwszy strój motocyklowy - protektory

Odzież turystyczna powinna mieć także komplet protektorów – kurtka na łokciach, barkach i plecach, a spodnie przynajmniej na kolanach, lepiej jeśli mają też na biodrach i kości ogonowej. Typowym elementem kurtki i spodni turystycznych są też odsuwane szczeliny wentylacyjne, które wydatnie poprawiają przepływ powietrza w ciepłe dni.

Niezależnie od wariantu, na który się zdecydujesz, zawsze rozpocznij od dokładnego przymierzenia zarówno kurtki, jak i spodni w pozycji zbliżonej do tej, w jakiej siedzi się na motocyklu. Odzież powinna przylegać do ciała, a protektory znajdować się na przewidzianych miejscach.