Pijany kierowca straci pojazd. Sejm przegłosował zmiany w prawie

Sejm przyjął nowelizację przepisów, która wprowadza przepadek pojazdu kierowcy przyłapanego na jeździe pod wpływem alkoholu. Teraz nad ustawą pochyli się Senat.

pijany kierowca Shutterstock

O pomyśle konfiskaty pojazdu pijanym kierowcom mówi się od dość dawna, jednak dopiero w 2021 roku nabrał on kształtów w formie projektu nowelizacji ustaw. Motywacją do działania stała się czarna seria wypadków spowodowanych przez zamroczonych alkoholem kierowców, w tym ten najtragiczniejszy, w Stalowej Woli, gdzie pod kołami samochodu zginęli rodzice trójki dzieci.

6 i 7 lipca odbyło się drugie i trzecie czytanie projektu ustawy, a następnie przeprowadzono głosowanie. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 229 posłów, przeciw było 173, zaś 39 wstrzymało się od głosu. Sprawą zajmie się teraz Senat. A co konkretnie uchwalono? Z utratą pojazdu będzie musiał liczyć się kierowca, który zostanie przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu, przy czym aby zaistniała podstawa prawna do konfiskaty, w jego krwi musi znaleźć się minimum 1,5 promila alkoholu. Nie będzie tutaj miało znaczenia czy doszło do wypadku.

Drugi przypadek to sytuacja, w której kierujący spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji wystarczy, by w jego krwi znalazło się 0,5 promila. Procedura konfiskaty w obu wymienionych przypadkach będzie taka sama: policja zajmie pojazd na 7 dni, prokurator orzeknie następnie jego zabezpieczenie, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Jeżeli pojazd, którym porusza się pijany kierowca, nie jest jego własnością (np. jest w leasingu lub wynajęty), sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Jego wartość ustalana będzie na podstawie polisy ubezpieczeniowej lub, w przypadku jej braku, w oparciu o średnią wartość rynkową. W sytuacji, gdy pojazd prowadzony przez kierowcę pod wpływem alkoholu byłby własnością jego pracodawcy, sąd orzeknie nawiązkę.

W roku 2021 pijani kierowcy spowodowali 1 920 wypadków, czyli 8,4 procent ogólnej liczby 22 816. W pierwszym kwartale 2022 roku zatrzymano 18 002 kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. To aż o 27 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Przeczytaj także: drastycznie wzrosła liczba pijanych kierowców.

Zobacz również:
REKLAMA