Podróże motocyklowe w 2021 r. Obostrzenia, lockdown, gdzie można wyjechać

Końca obostrzeń nie widać, w wielu krajach rządy przedłużają lockdown na kolejne tygodnie, a sezon motocyklowy coraz bliżej. Czy mamy w tym roku szansę na powrót do normalności?

podroze korona Rafał Betnarski

Słuchając doniesień ogólnopolskich mediów trudno oprzeć się wrażeniu, że, mimo opracowanej przez kilka firm szczepionki, sytuacja pandemiczna wcale się nie poprawia. Mało tego – wiele krajów wprowadza kolejne obostrzenia, zamyka granice i żąda od podróżnych przedstawiania negatywnych wyników testów na obecność Covid-19. Jak w tej sytuacji wyglądać będzie motocyklowa turystyka i turystyka w ogóle?

Pewne światło na tę sprawę rzucają dwie informacje. Pierwsza to pojawienie się w aplikacji mObywatel zakładki "szczepienie COVID-19". Osoby, które przyjęły szczepienie, trafiają do bazy danych, zaś zakładka w aplikacji mObywatel jest potwierdzeniem tego faktu. Jak łatwo domyślić się na podstawie wcześniejszych słów ministra zdrowia, informacja taka może stać się przepustką do różnych działań, dotychczas bez przeszkód dostępnych dla każdego. Tak już dziś dzieje się na Słowacji, gdzie obywatel niezweryfikowany pod kątem SARS-COV-2 nie może nawet zatankować pojazdu.

Druga to zapowiedziane przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) wprowadzenie tak zwanych "Travel Pass", czyli dokumentu potwierdzającego fakt spełnienia przez podróżnego wymogów sanitarnych w kraju, do którego planuje zakupić bilet lotniczy. W praktyce trzeba będzie zatem udowodnić fakt przebycia COVID-19 lub zaszczepienia się przeciwko tej chorobie. Dokument taki, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli linii lotniczych, mógłby zostać wprowadzony już w kwietniu.

Jak takie regulacje wpłyną na podróże motocyklowe? Dość istotnie – wielu z nas przeznaczała dotąd część urlopu na jazdę motocyklem po drogach Hiszpanii, Portugalii czy Włoch, gdzie często docierała właśnie samolotem. Od listopada ubiegłego roku każdy Polak, który wybiera się do Hiszpanii, musi posiadać negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Podobnie sytuacja wygląda we Włoszech i Portugalii.

Przeczytaj również: czy koronawirus zagraża motocyklistom?

Nie lepiej mają ci, którzy zdecydują się na podróż na kołach. Wjazd do Czech w celach turystycznych nie jest możliwy. Polacy mogą wjechać na terytorium tego kraju wyłącznie w uzasadnionych przypadkach – do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, czy urzędowych, o ile oczywiście posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Do 19 marca podobne przepisy obowiązują także na Słowacji i Litwie. Niewiele lepiej jest u naszego zachodniego sąsiada – wjazd do Niemiec wiąże się z obowiązkiem dokonania zgłoszenia wjazdu, wykonania testu na obecność koronawirusa i udania się na 10-dniową kwarantannę. Niemal identyczne zasady obowiązują na Ukrainie.

Najbardziej zasadne wydaje się w takim przypadku zaplanowanie motocyklowych wyjazdów po Polsce. Tym bardziej że odmrożona branża hotelarska potrzebować będzie solidnego wsparcia. Można kręcić nosem, ale fakt jest taki, że mamy w naszym kraju mnóstwo miejsc i dróg, które z pewnością zasługują na to, by poznać je lepiej. O najciekawszych trasach motocyklowych i regionach naszego kraju możecie przeczytać w naszym magazynie, w części poświęconej turystyce na weekend.

Zobacz również:
REKLAMA