Polacy na Motocross of Nations 2016

Znamy już szeroki skład reprezentacji Polski na Motocross of Nations 2016. Na konkrety przyjdzie poczekać do zakończenia Mistrzostw Polski, które nastąpi już w najbliższy weekend. Przyjrzyjmy się kandydatom.

Maciej Wierzbicki

FIM Motocross of Nations (Motocross Narodów), czyli Drużynowe Mistrzostwa Świata to najważniejsza na świecie motocrossowa impreza każdego sezonu. W tym roku odbędzie się w dniach 24-25 września we włoskiej miejscowości Maggiora. Startujące zespoły narodowe składają się z trzech zawodników. Każdy z nich startuje w jednej z klas: MXGP, MX Open i MX2. O awans do finału A (20 najlepszych krajów) zawodnicy każdej z klas rywalizują w wyścigach kwalifikacyjnych. W finale A każdy z riderów startuje w dwóch wyścigach. Do ostatecznej klasyfikacji zespołu narodowego zalicza się najlepszych 5 z 6 wyników. Tytułu bronią Francuzi, którzy w poprzednim sezonie, na "własnych śmieciach" w Erneé wyprzedzili USA i Belgię. Polacy w składzie: Łukasz Lonka, Tomasz Wysocki i Karol Kruszyński ścigali się w finale B i ostatecznie zajęli 24 miejsce na 36 startujących krajów. Celem polskiego zespołu na MXoN 2016 jest pierwszy w historii awans do finału A. Cel bardzo trudny i ambitny, ale realny. Trzymamy kciuki!

 
Maciej Wierzbicki
Znamy szeroki skład reprezentacji Polski na Motocross of Nations 2016.
JAKUB BARCZEWSKI (#101) - AMK POLTAREX Człuchów, aktualny Mistrz Polski w klasach MX2 i MX2 Junior, lider klasyfikacji MX2 Junior i wicelider w MX2. Mimo młodego wieku bardzo utytułowany w kraju. Kolejnym krokiem powinny być sukcesy za granicą. Stać go na nie, o ile kontuzje nie pokrzyżują planów. W przyszłości murowany kandydat do MXoN, ale czy w tym sezonie to nie byłby falstart?
  
Maciej Wierzbicki
Gaba Chętnicki
GABRIEL CHĘTNICKI (#111) – LKS JASTRZĄB Lipno, największe sukcesy międzynarodowe to wicemistrz Włoch 2015 i mistrz Czech 2014 w klasie 125. Młody i bardzo ambitny. Był już w podstawowym składzie na  MXoN 2015, ale krótko przed zawodami doznał ciężkiej kontuzji, po której wraca do formy. „Gaba” w optymalnej dyspozycji to kolejny z pewniaków do składu na MXoN 2016.
 
Maciej Wierzbicki
Znamy szeroki skład reprezentacji Polski na Motocross of Nations 2016.
KAROL KĘDZIERSKI (#26) - KM CROSS Lublin, aktualny wicemistrz Polski w klasie MX Open, lider klasyfikacji w klasie MX2 i MX Open. Startował w MXoN w roku 2014. Bardzo utytułowany i doświadczony zawodnik. Ma już swoje lata, ale nie zamierza ustępować zawodnikom z młodszego pokolenia. Jedyny dotychczasowy występ na MXoN zakończył pechowo. Czy dostanie jeszcze jedną szansę?
  
Maciej Wierzbicki
Znamy szeroki skład reprezentacji Polski na Motocross of Nations 2016.
ŁUKASZ LONKA (#262) – AMK POLTAREX Człuchów,  aktualny Mistrz Polski w klasie MX Open. Trzykrotny uczestnik MXoN. W sezonie 2012 otarł się o podium podczas jednej z rund Mistrzostw Świata klasy MX3, a cały cykl zakończył na 9. miejscu. W bieżącym sezonie po długiej i ciężkiej kontuzji wystartował i zwyciężył rundę Mistrzostw Polski w Człuchowie. Od tego momentu stara się udowodnić, że należy mu się miejsce w podstawowym składzie na MXoN 2016. Od powrotu nie znalazł na polskich torach pogromcy. Czy tak będzie również w Gdańsku? 
  
Maciej Wierzbicki
Znamy szeroki skład reprezentacji Polski na Motocross of Nations 2016.
DOMINIK MAŁECKI (#508) – KM CROSS Lublin, aktualnie 3 miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Polski klasy MX2. Po bardzo dobrym początku sezonu, ostatnio trochę spuścił z tonu. Jeżeli upora się z kontuzją, dogada ze sprzętem i będzie sumiennie pracował, to w kolejnych sezonach ma szansę na medale mistrzostw Polski. A czy jest gotowy na start w MXoN?
    
Maciej Wierzbicki
Znamy szeroki skład reprezentacji Polski na Motocross of Nations 2016.
ARKADIUSZ MAŃK (#757) -  AMK POLTAREX Człuchów, aktualny II wicemistrz Polski w klasie MX Open. Przed sezonem borykał się z groźną kontuzją. Nie poddał się i wrócił na tor. Z każdą kolejną imprezą wraca do formy, do której przyzwyczaił kibiców we wcześniejszych sezonach. Czy to jednak  wystarczy, by pojechać na MXoN?
 
Maciej Wierzbicki
Szymon Staszkiewicz
SZYMON STASZKIEWICZ (#99) – MX Gdynia. W sezonie 2016 błysnął już znakomitą formą zajmując 11 miejsce w 8-rundowym cyklu Mistrzostw Europy w silnie obsadzonej klasie  EMX 125. Jeden z najlepszych zawodników młodego pokolenia. Wcześniej jego talent nie mógł rozwijać się w pełni ze względu na kontuzje. Międzynarodowe doświadczenie z bieżącego sezonu powinno zaprocentować w przyszłości, a może już w MXoN 2016?

  

Maciej Wierzbicki
Tomasz Wysocki
********************************************************************
TOMASZ WYSOCKI (#831) – Stowarzyszenie MOTO Dąbrowa, trzykrotny uczestnik MXoN. Największy dotychczas międzynarodowy sukces to 2 razy podium i ostatecznie 5 miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Niemiec ADAC 2014 w klasie MX Youngster Cup. W sezonie 2016  - zanim doznał kontuzji – zajmował punktowane miejsca w bardzo silnej stawce w Mistrzostwach Świata MX2. Jeżeli powróci do dyspozycji sprzed kontuzji -  jeden z pewniaków do składu na MXoN 2016.
Zobacz również:
REKLAMA