Policja dostała pierwsze 30 nowych motocykli BMW. Lepiej patrz w lusterka!

30 nowych motocykli BMW R 1250 RT trafiło do stołecznej drogówki. To pierwsza część ogromnego kontraktu, który obejmuje 478 jednośladów o łącznej wartości ponad 66 mln złotych.

policyjne motocykle policja.pl

W ubiegłym roku KGP podpisała z BMW Motorrad umowę na dostarczenie 478 motocykli R 1250 RT, przeznaczonych do służby patrolowej i szkoleń. Jednoślady zostaną przystosowane do zadań w policji, co oznacza m.in. zamontowanie radiostacji, sygnałów świetlnych i syren, a także specjalnych wzmocnionych kufrów, które pomieszczą wyposażenie niezbędne w pracy policjanta.

Motocykle BMW R 1250 RT zostaną dostarczone w dwóch wersjach – oznakowanej i nieoznakowanej. W obu przypadkach wyposażenie będzie bardzo bogate – kierowca będzie mógł liczyć na podgrzewane manetki i kanapę, tempomat, a także specjalny bieg konduktowy, umożliwiający jazdę z minimalną prędkością, np. podczas eskorty kolumny VIP.

Pod względem technicznym policyjne motocykle to niemal standardowe maszyny. W rami pracuje dobrze znany bokser o pojemności 1254 cm³, rozwijający moc 136 KM. Z uwagi na dodatkowe wyposażenie, motocykle przeznaczone do służby będą znacznie cięższe niż standardowe. Masa własna "cywilnego" motocykla wynosi 279 kg, wersja policyjna może ważyć nawet 320 kg.


źródło: policja.pl

Pierwsze 30 sztuk motocykli trafiło właśnie do stołecznej drogówki. Nie wszystkie zostaną jednak przeznaczone do służby patrolowej. Część trafi do legionowskiego Centrum Szkolenia Policji. Docelowo na potrzeby szkoleniowe ma zostać przeznaczone 25 z 478 zamówionych motocykli.

Oprócz BMW policja otrzyma 876 zestawów motocyklowej odzieży, w tym kurtek, spodni, butów, kasków i rękawic. Do służby na jednośladach przeszkolonych zostanie 956 policjantów – oznacza to, że do jednego motocykla będzie przyporządkowanych dwóch funkcjonariuszy.

Pozostałe 448 motocykli ma trafić do polskiej policji do końca tego roku.

Przeczytaj także: nowe jednoślady dla policji.