Policja w Niderlandach będzie używać radarów akustycznych

Kolejny europejski kraj dołącza do grona użytkowników radarów akustycznych. Po Wielkiej Brytanii i Francji urządzenia takie stosować będą Niderlandy.

hałas motocykle Fot. Jörg Künstle
  • Niderlandy to kolejny kraj, który używać będzie radarów akustycznych przeciwko motocyklistom.
  • Podobne urządzenia pojawiły się już na drogach Wielkiej Brytanii i Francji.
  • Radar akustyczny mierzy natężenie hałasu, identyfikuje źródło i wysyła korespondencję do właściciela pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

Radary akustyczne pojawiły się kilka lat temu w kilku miastach Wielkiej Brytanii, których mieszkańcy skarżyli się na uciążliwy hałas ze strony motocykli. Urządzenia działają podobnie do zwykłych radarów, z tą wszak różnicą, że zamiast prędkości mierzą hałas i określają jego źródło. Po stwierdzeniu przekroczenia określonej wartości natężenia dźwięku, wykonują zdjęcie lub film, które następnie trafiają do właściciela pojazdu. wraz z wezwaniem do zapłaty.

Podobne rozwiązanie stosowane jest także we Francji, gdzie, ze względu na charakterystyczny kształt, zostało nazwane Meduza. Pierwsze radary akustyczne pojawiły się w tym kraju na najchętniej uczęszczanych przez motocyklistów drogach.

Niderlandy będą kolejnym krajem, do którego trafią podobne urządzenia. Policja graniczącego z Niemcami regionu Groesbeek zapowiedziała kontrole motocyklistów przy pomocy specjalnych audioradarów. Od zeszłego roku w rękach stróżów prawa są dwa takie urządzenia, w tej chwili trwają szkolenia z ich obsługi.

Władze gminy chciałyby ograniczenia hałasu do maksymalnej wartości 70 decybeli – to mniej więcej hałas towarzyszący darciu papieru. Zdaniem Sylvii Fleuren, radnej sąsiadującej z Goesbeek gminy Berg en Dal, problemy z nadmiernym hałasem ma tylko 30 procent motocykli.

Kontrole policyjne będą częścią badań, które mają pokazać skalę zjawiska. Jeśli okaże się, że motocykle są zbyt głośne, możliwe będzie wprowadzenie zakazu poruszania się jednośladami na terenie niektórych gmin. To jednak rozwiązanie ostateczne, ponieważ, zdaniem lokalnych władz, taki zakaz zwiększyłby ruch na innych drogach.

Zobacz również:
REKLAMA