Policyjny Harley-Davidson

Jeśli Policjant na białym Harleyu kojarzy Ci się tylko z amerykańskim filmem to lepiej przygotuj się na zmiany. Rzeszowscy Policjanci, jako pierwsi w Polsce, będą patrolować podkarpackie drogi na maszynie z Milwaukee.

BMW R1200RT, Hondy CBF1000A i ST1300A to motocykle, które najbardziej kojarzą nam się z Policyjnymi maszynami. Na ich tle rzeszowski H-D to prawdziwy rodzynek! Pamiętaj jednak, że przed 80 laty widok policyjnego Harleya był czymś normalnym.

"Niebieskiego" Road Kinga napędza silnik Milwaukee-Eight 107 o pojemności 1745cm3. Generuje on 90KM i rozpędza maszynę do prędkości maksymalnej 190 km/h. Dwukołowy radiowóz otrzymał też mocniejszy alternator, żeby zasilić dodatkową elektronikę. Jaką? Oprócz standardowych kogutów i sygnalizacji dźwiękowej, Harley ma jeszcze drukarkę mandatów! Podczas miejskich patroli silnik będzie dochładzał dodatkowy wentylator i dodatkowa chłodnica oleju. 

Prezydent Miasta Tadeusz Ferenc przekazując maszynę rzeszowskiej Policji powiedział: Najlepszy motocykl, jaki istnieje na świecie, jest przekazywany służbom, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Gratuluję Policji, gratuluję mieszkańcom Rzeszowa i niech służy w zachowaniu bezpieczeństwa.

Ponad 300-kilogramowy Road King nie jest mistrzem pościgów, ale na pewno jest świetną wizytówką miasta. Poza tym to wygodna i stylowa maszyna, budząca respekt wśród kierowców?  Rzeszowscy Policjanci na pewno nie będą narzekali.

Warto dodać, że Amerykańskie maszyny już w 1927 roku zapisały się na kartach historii polskiej Policji. Harleye razem z Indianami były wtedy używane do patrolowania dróg. Pozostały one w służbie aż do 1939 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, wiele wojskowych modeli WLA przetrwało. Milicjanci wykorzystali je do celów służbowych. Było fajnie... ale do czasu, bo w 1952 roku Stalin nakazał zniszczyć cały imperialistyczny sprzęt. Od tamtej pory polscy Policjanci nie dosiadali już tylko motocykli wyprodukowanych w bloku wschodnim. Aż do dzisiaj…

Harley-Davidson Road King, Rzeszów, PolicjaArchiwum Tomasza Szczerbickiego
Harley-Davidson Road King, Rzeszów, PolicjaArchiwum Tomasza Szczerbickiego

 

Zobacz również:
REKLAMA