Półmetek Dakaru 2016 za nami

Po dniu przerwy zawodnicy wrócili do rywalizacji na bezdrożach Argentyny. W pierwszym tygodniu polskich zawodników nie omijał pech. Jak będzie dalej?

Kierowcy samochodów i ciężarówek, motocykliści, i quadowcy powrócili do ścigania w kolejnym, ósmym etapie rajdu Dakar 2016. Dziś ścigają się na odcinku Salta - Belen (373 km dojazdówki i 394 km oesu dla motocyklistów i quadów, o dwa mniej dla samochodów i ciężarówek). To oznacza że zaczynają się etapy pustynne i piaskowe, których do tej pory było niewiele w tegorocznym Dakarze. Eksperci od jazdy po wydmach mogą pokazać tu swoją przewagę.

Polscy zawodnicy mogą mówić o sporej dozie pecha w tym roku. Już podczas wczorajszego dnia przerwy było wiadomo, że Polacy nie zaliczą tego Dakaru do udanego. Ubiegłoroczny zwycięzca Dakaru w kategorii quadów - Rafał Sonik po awarii na 4 etapie stracił szansę na obronę i odpadł z rywalizacji. O sporym pechu może też mówić Adam Małysz, który po awarii sprzęgła tuż przed dniem przerwy spędził na odcinku kilka godzin po czym prawie 800 km pokonał za ciężarówką serwisową na holu. Małysz i Panseri Jadą dalej, ale przed dzisiejszym odcinkiem zajmowali 78 miejsce z gigantyczną stratą. Szczęścia nie mają też Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Zajmują dopiero 67 miejsce, po sporych problemach technicznych w pierwszym tygodniu. Póki co jedyny Polski kierowca, który uniknął większych problemów to Jakub Przygoński, który w tym roku przesiadł się do samochodu. Kuba jadący ze swoim bułgarskim pilotem zajmuje obecnie 15 miejsce w generalce i radzi sobie coraz lepiej. W klasyfikacji samochodów znów prowadzi 9-krotny mistrz świata WRC Sebastian Loeb.

Wśród motocyklistów miejsce Kuby Przygońskiego w polskiej reprezentacji zają Jakub Piątek. Nie jest łatwo być jedynym reprezentantem Polski w czołówce (Maciej Berdysz startujący bez wsparcia serwisu jest 80 i jedzie aby ukończyć Dakar), ale Kuba radzi sobie coraz lepiej. Jest 29 w generalce, ale jeśli utrzyma tempo i będzie wystrzegał się błędów wciąż ma szansę na finisz w pierwszej dwudziestce - do doświadczonego Metge (19 pozycja) Kuba traci zaledwie 15 minut. Podcza dnia przerwy Piątek musiał dużo odpowczywać, bo dwukrotne utopienie motocykla w rzece i przemoczenie ciuchów nie pomogło w jeździe na 100% możliwości. Zawodnikom przewodzi Paulo Goncalves na Hondzie, ale ściga go Toby Price na KTM-ie (tylko 3 minuty straty). Pod nieobecność legend (Coma i Despres) świetnie radzi sobie mistrz Europy w Enduro Stefan Svitko. Słowak jest aktualnie trzeci w generalce. Imponujące, tym bardziej, że Svitko startuje w prywatnym teamie bez wsparcia fabryki. Tuż przed biwakiem z rywalizacji odpadł Matthias Walkner (wypadek i złamane udo) i Joan Barreda Bort. Nie jedzie też już Ruben Faria i Jamie Smith. Co ciekawe w rajdzie wciąż jedzie francuz Sylvain Espinasse jadący na 2 suwowej Husqvarnie 125. Jest na 95 pozycji.

Jedyny Polak startujący w kategorii ciężarówek - mechanik Dariusz Rodewald, w holenderskim Iveco Gerharda de Rooya zajmują obecnie 2 miejsce, ale ścigają ich rosyjskie ekipy Kamaza: Mardiejew i Nikolajew.

Rankingi:

Motocykle:
1. Paulo Goncalves (Honda)    22:52.30
2. Toby Price (KTM)         +3.12
3. Stefan Svitko (KTM)        +9.24
...
29. Jakub Piątek (KTM)        +1:20.43
80. Maciej Berdysz (KTM)    +7:12.54

Samochody:
1. Loeb/Elena (Peugeot)        21:46.28
2. Peterhansel/Cottret (Peugeot)+2.22
3. Sainz/Cruz (Peugeot)        +4.50
...
15. Przygoński/Rudnicki (Mini)    +1:51.27
68. Dąbrowski/Czachor (Toyota)    +12:07.59
78. Malysz/Panseri (Mini)    +15:51.26

Quady:
1. Patronelli A. (Yamaha)    27:02.31
2. Patronelli M. (Yamaha)    +3.36
3. Gonzalez Ferioli (Yamaha)    +26.03

Ciężarówki:
1. Versluis/Pronk/Klein (Man)            21:01.56
2. De Rooy/Torallardona/Rodewald (Iveco)    +5.31
3. Mardiejew/Beliajew/Svistunow (Kamaz)        +10.48

Zobacz również:
REKLAMA