Półmetek za nami. 2 czerwca odbyło się kolejne szkolenie Motocykl Action Team.

Upał, emocje i dużo jazdy na motocyklach. 2 czerwca na Torze Łódź uczestnicy szkolenia Motocykl Action Team doskonalili technikę jazdy.

Ależ ten czas leci, ledwo zaczęliśmy a już półmetek za nami. 2 czerwca odbyło się kolejne, trzecie w tym sezonie, szkolenie Motocykl Action Team. W sobotni poranek na Torze Łódź z naszą ekipą spotkała się kolejna dwudziestka motocyklistów. Pod okiem instruktorów zgłębiali oni tajniki bezpiecznej jazdy, kontroli na nad motocyklem, sprawnego wykonywania manewrów oraz skutecznego hamowania. To jednak nie wszystko, bowiem poza przekazywaną w postaci wykładów i praktycznych ćwiczeń wiedzą, na przybyłych czekało coś ekstra. Prowadzony przez przedstawiciela firmy Modeka wykład na temat prawidłowego doboru i regulacji odzieży motocyklowej połączony z prezentacją produktów firm Modeka i TRP, oraz poprzedzone prezentacją na temat motocykli firmy Bajaj jazdy testowymi egzemplarzami modelu Dominar 400.

Zaczęliśmy od papierkologii, by po dopełnieniu formalności przejść do części teoretycznej szkolenia. Dobrym pomysłem było przeniesienie prezentacji motocykli Dominar 400 z sali wykładowej do namiotu Bajaj Polska, gdzie każdy mógł się od razu przymierzyć do podstawionych maszyn. Uczestników wyraźnie ośmieliło takie podejście, bowiem podczas odbywanych później swobodnych jazd pełną nitka toru, testowe Dominary cieszyły wzięciem do tego stopnia, że panowie niemal wyrywali sobie testowe motocykle. Na słowa uznania zasłużył też człowiek z Modeki, Adrian, który mimo przeciwności losu - w drodze na tor padły mu motocykl i musiał więc błyskawicznie ogarnąć transport niesprawnej maszyny oraz załatwić  inną dotarł, przeprowadził prezentację i wziął udział w szkoleniu. Ale po kolei...

Po powitaniu i prezentacji firmy Bajaj zaczęliśmy jak zawsze od części teoretycznej obejmującej fizykę jazdy, wpływ geometrii różnych typów motocykli na ich zachowanie podczas jazdy i hamowania oraz omówienie ćwiczeń wykonywanych na torze poniżej tak zwanego progu równowagi, czyli przy niskich i bardzo niskich prędkościach. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Podzieleni na grupy: zieloną, żółtą i czerwoną, kursanci ruszyli do wyznaczonych sektorów toru, gdzie najpierw ćwiczyli bezpieczne ruszanie i zatrzymywanie, jazdę po okręgu z przenoszeniem wzroku, zawracanie na niewielkiej przestrzeni i kombinacje slalomów, by po przerwie na nawodnienie i złapanie oddechu przejść do ćwiczeń wykonywanych powyżej progu równowagi.

W ich ramach ćwiczyli świadomy przeciwskręt, awaryjne omijanie przeszkód oraz awaryjne hamowania na prostej i w zakręcie. Pracowali też nad balansem i płynną zmiana biegów.
Potem był serwowany w klimatyzowanej sali dwudaniowy obiad z deserem i chwila na relaks i uzupełnienie płynów. Przez cały czas szkolenia zresztą uczestnicy mogli częstować się energetycznymi napojami Monster Energy oraz bezcukrowymi herbatami Soti Natural, zaś instruktorzy co chwila przypominali by pamiętać o piciu wody.

Druga część szkolenia, podobnie jak pierwsza, zaczęła się od teorii. Najpierw jednak była prezentacja firmy Modeka, w trakcie której jej przedstawiciel opowiadał między innymi o stosowanych materiałach, ochraniaczach, ich rozmieszczeniu i regulacji, a także o właściwym doborze ubioru do warunków jazdy i predyspozycji motocyklisty. Po wykładzie nadszedł czas na przedstawienie przez instruktorów zasad jazdy po torze nitka toru oraz omówienie kolejnych ćwiczeń i szlifowanych w ich trakcie umiejętności. Część praktyczna realizowana była etapami - na tor wyjeżdżały na zmianę kolejne grupy, zaś obecni na torze, dosiadający Dominarów 400 instruktorzy krążąc wśród kursantów obserwowali ich jazdę i na bieżąco udzielali wskazówek.

W tej części szkolenie wielka popularnością cieszyły się podstawione przez Bajaj Polska motocykle testowe. Dominary krążyły bowiem po torze non stop, jeźdźcy zmieniali się nawet nie gasząc silnika, a każdy z nich kończył sesję z bananem na twarzy i szczerym zaskoczeniem, że na tym motocyklu można się aż tak dobrze bawić. Wymieniano się uwagami, komentowano, zaś jeden z wnikliwych obserwatorów usłyszawszy, że w zakładach Bajaj powstają też napędzane silnikami 125, 200 i 390 cm3 KTM-y, z powodzeniem doszukiwać się zaczął wspólnych detali z obecnym w padoku  naszym długodystansowym 1290 Super Adventure S (i namierzył kierunkowskazy).  

Motocykl Action Team - 2 czerwcaJacek Hanusz
Motocykl Action Team, fot. Jacek Hanusz

Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy, tak więc i końca dobiegło tez nasze szkolenie. Zmęczeni lecz wyraźnie zadowoleni uczestnicy stanęli więc jeszcze do wspólnego zdjęcia i po wręczeniu pamiątkowych certyfikatów oraz przygotowanych przez naszych partnerów z Modeki i  Fuch Silkolene upominków ruszyli do domów.

Pogoda zachowała się przyzwoicie, mimo iż przez całe popołudnie w powietrzu wisiał deszcz, lunęło dopiero pół godziny po opuszczeniu przez nas toru. Droga do domu przypominała spływ kajakiem to juz jednak zupełnie inna historia.