Potrzebny ratunek - czyli jak skutecznie wezwać pomoc do ofiar wypadku

Czasem o wszystkim decydują minuty i sekundy. Zobacz co robić gdy jesteś świadkiem lub uczestnikiem wypadku i wiesz, że potrzebne jest wsparcie.

Jak mawia klasyk - wypadki chodzą po ludziach, ale ludzie po wypadkach nie zawsze. I dlatego właśnie niezmiernie ważne jest aby w razie "W" pomoc przybyła jak najszybciej.

Wpływ na to ma precyzyjne określenie miejsca w którym do zdarzenia doszło. W miejscowościach i miastach sprawa jest prostsza dzwonisz na 112 i podajesz adres lub przynajmniej nazwę ulicy i jakiś charakterystyczny punkt (np. sklep, knajpę, urząd, pomnik - coś rozpoznawalnego na pierwszy rzut oka).

Gorzej jest poza miastem, gdzie brak takich punktów. Wtedy musisz posłużyć się informacjami ze słupka drogowego - kilometrem i numerem drogi.

Numer drogi jest umieszczany w polu na górze. To oznaczenie pojawia się co 1000 metrów, na słupkach z heksametrem 0.

 

 

 

 

Kilometry - ta liczba wskazuje, na którym kilometrze drogi się znajdujesz.

 

 

Heksametr - te cyfry oznaczają kolejne setki metrów danego kilometra drogi.

 

 

Ważne jest by wzywając pomoc podać liczbę rannych bo do każdego wysłana zostanie jedna karetka, oraz to czy są przytomni. Jeżeli w wypadku brał udział motocyklista zaznacz to, bo ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych obrażeń, dyspozytor z centrum ratunkowego może zdecydować o wysłaniu śmigłowca. Pamiętaj też by dzwoniąc na 112 nigdy nie rozłączać się jako pierwszy.

Zobacz również:
REKLAMA