Poważne błędy w pytaniach egzaminacyjnych. Kilkaset osób niesłusznie oblało

Nawet 300 kandydatów na kierowców będzie mogło powtórzyć oblane egzaminy teoretyczne na prawo jazdy. Powodem są wadliwe pytania dodane przez Ministerstwo Infrastruktury do bazy danych.

192 razy zdawał na prawko WORD Piotrkow Trybunalski

W ostatnią sobotę, 22 stycznia, w ogólnopolskiej bazie danych WORD, zawierającej pytania wykorzystywane podczas egzaminów teoretycznych, pojawiło się 41 nowych zadań. Podczas poniedziałkowych egzaminów okazało się, że osiem z nich zawierało poważne błędy merytoryczne. Ministerstwo twierdzi, że wszystkie dodane do bazy pytania sprawdzane były przez specjalną komisję.

Konsekwencją dodania wadliwych pytań mogło być niesłuszne oblanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego sprawdzają teraz ile dokładnie osób może dotyczyć ten problem. Jak ustalił reporter radia RMF FM, które jako pierwsze poinformowało o sprawie, takich osób może być nawet 300.

Szymon Huptyś, rzecznik resortu infrastruktury, w wywiadzie dla RMF FM wyjaśnił, że osoby, które podchodziły do egzaminu przed południem w poniedziałek, 24 stycznia i oblały go, powinny poprosić o sprawdzenie, czy rezultat nie był wynikiem wadliwych zadań. Jeśli okazałoby się, że do takiej sytuacji doszło, będą one miały prawo do nieodpłatnego powtórzenia egzaminu.

To nie pierwsza wpadka Ministerstwa Infrastruktury związana z egzaminami na prawo jazdy. Na początku ubiegłego roku Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl informował, że WORD-y nie otrzymały informacji o treści nowych pytań, choć informacja taka jest kluczowa ze względu na rażące błędy w zadaniach, przez które marszałek zmuszony był już wcześniej unieważniać egzaminy.

Liczba pytań w bazie miała też nie zgadzać się z informacjami przekazanymi przez PWPW, która odpowiedzialna jest za uzupełnianie bazy. Na wielu grafikach używanych w pytaniach pojawiały się także logotypy firm związanych z branżą szkoleń dla kandydatów na kierowców.

Jak ustalił wówczas portal brd24.pl, za przygotowanie pytań egzaminacyjnych odpowiada 35-osobowa komisja składająca się z urzędników resortu infrastruktury i ekspertów z branży zajmującej się szkoleniem i egzaminowaniem kierowców.

Przeczytaj także: reklamy w pytaniach, błędy i gigantyczne zarobki.

Zobacz również:
REKLAMA