Poznaj mistrza

W pierwszej edycji konkursu mechaników motocyklowych zwyciężył Filip Domin z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. 

Yamaha Motor Polska

Do walki o tytuł Mistrza Techniki Motocyklowej Yamaha przystąpili uczniowie z czterech placówek współpracujących z Yamahą, czyli: Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie, Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, Zespołu Szkół nr 3 w Ciechanowie i Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

Wszyscy uczestnicy zostali oni przygotowani przez nauczycieli, którzy ukończyli szkolenie teoretyczne na poziomach Bronze oraz Silver na platformie szkoleniowej Yamaha Technical Academy, a później zdobyli doświadczenie podczas zajęć praktycznych z diagnozowania oraz naprawy podzespołów pojazdów tej marki.  

W każdej ze placówek wybierani byli uczniowie, którzy zwyciężyli w eliminacjach szkolnych by następnie zmierzyć się w finale zorganizowanym w warszawskiej „Samochodówce”. W ubiegłym roku, Yamaha objęła tą szkołę patronatem, wyposażając jedną z sal w pomoce naukowe niezbędne do nauki w zakresie napraw motocykli.

Podczas finałowej rywalizacji uczniowie losowali trzy spośród czterech zadań polegających na:

- zmierzeniu średnicy tłoka i cylindra oraz określeniu wymiarów i zużycia elementów za pomocą suwmiarki, mikrometru i średnicówki
- znalezieniu przyczyny zaaranżowanej usterki systemu ABS trzykołowym Nikenie
- znalezieniu przyczyny słabego ładowania akumulatora w symulowanej awarii tego układu w  Yamasze MT-09
- pomiarze luzów zaworowych w silniku Yamahy XJR1300, znalezieniu niepoprawnych luzów i zaproponowaniu odpowiednich płytek do skorygowania luzów

Oceniane było nie tylko znalezienie problemu ale także sposób usunięcia usterki, oczywiście stosując się do procedury serwisowej. Na wykonanie każdego zadania uczniowie mieli maksymalnie godzinę.

Z zadaniami najlepiej poradził sobie Filip Domin z Bydgoszczy, który wygrał wycieczkę do Gerno di Lesmo we Włoszech, gdzie mieści się dział rozwojowy Yamahy i przygotowywane są również motocykle wyścigowe fabrycznego zespołu Yamahy startującego w mistrzostwach świata MotoGP. Czas do wyjazdu odmierzał mu będzie stylowy zegarek, który również był nagrodą w konkursie. 

Drugie miejsce zajął Michał Szyszko z Pszczyny, który również pojedzie do Gerno di Lesmo, a swoje rzeczy spakuje w firmowy plecak Yamahy.

Trzecie miejsce zajął Bartosz Dębowski z Warszawy. On również został wyróżniony nagrodą rzeczową.

Pierwsza edycja walki o tytuł Mistrza Techniki Motocyklowej Yamaha jest elementem długoterminowego programu wsparcia edukacji młodych mechaników motocyklowych, realizowanego przez Yamahę. W ramach tego programu, uczniowie ze szkół objętych patronatem Yamahy otrzymali liczne materiały dydaktyczne, narzędzia, części zamienne, silniki z modeli FZ1, MT-01, XJR1300, XT1200Z, jak róznież motocykle, m.in.: NIKEN, FJR1300, MT-09, MT-07, YZF-R1, XT660X oraz skutery XMAX 125, XMAX300, TMAX 500.

Zakres przekazywanej wiedzy jest ciągle rozszerzany, po to, by wzbogacić rynek fachowcami, posiadającymi wiedzę i oferującymi najwyższy poziom usług. W przyszłości najlepsi z nich, będą mogli zasilić szeregi ASO marki Yamaha.

 

 

 

 

Zobacz również:
REKLAMA