Prawie jak Moto GP

Przedostatnia runda  miała miejsce 26-27 września na Sachsenringu k/Chemnitz (Niemcy), na którym odbywają się m.in. wyścigi Moto GP. Perfekcyjna organizacja, duża frekwencja  - 53 zawodników na skuterach z Niemiec, Polski, Austrii, Szwajcarii i Czech, w tym dwóch VIP’ów z IDM z klasy Superbike – Dario Giuseppetti i Arne Tode oraz słoneczna pogoda sprawiły, że to była jedna z lepszych rund w tym sezonie.

Ze względu na to, że wyścigi skuterów odbywały się na przemian z wyścigami minibike’ów, co spowodowało ograniczenia czasowe, organizator podjął decyzję o połączeniu klas 1 i 3 oraz klas 2 i 4.
W sobotnich treningach kwalifikacyjnych pole position wywalczyli:
 - w kasie 1 - Jerzy Mieloch Sr #99 (Mieloch Racing Team) – 50.240;
- w klasie 2 – Chris Spiecker #23 (Scootershop/Heidenau Racing Team) – 46.275;
- w klasie 3 – Max Kretschmer #13 (Scootershop/Heidenau Racing Team) – 44.952;
- w klasie 4 – Philip Winkel #30 (Scooteria Spandau/3eich Racing) – 46.085.


W pierwszym biegu klasy 1 i 3 na linii startu pojawiło się łącznie 27 zawodników. Połączenie klas sprawiło, że emocje podczas wyścigów sięgały zenitu. Kibice wstrzymywali oddechy kiedy dochodziło do dublowania zawodników z klasy 1 przez zawodników ze zdecydowanie szybszej klasy 3.
Prowadzący w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Niemiec w klasie 1,  Jerzy Mieloch Sr #99 (Mieloch Racing Team),  od samego rana borykał się z problemami technicznymi w swoim skuterze. Pomimo wymiany silnika po warm up’ie nie udało mu się ukończyć pierwszego biegu. Zwyciężył Tobias Pfotenhauer #2 (Scootershop 53 RT). Za nim na linię mety wpadli Christof Peters #27 i Denis Koch #74. W tej klasie startował również Dariusz Beszterda #17 (Bidon Racing Team) i ukończył wyścig na czwartym miejscu. W drugim wyścigu ponownie zwyciężył Tobias. Denis Koch zajął miejsce drugie pokonując Christofa Petersa. Jerzy Mieloch Sr #99 uplasował się na czwartym miejscu przed Dariuszem Beszterdą.
Zgłoszony w klasie 2 Michał Adamiszyn #45 (CMA Racing Team) nie ukończył żadnego biegu z powodu powtarzających się problemów z przekładnią.
W obu biegach klasy 3 toczyła się zaciekła walka o czołowe pozycje. Po atomowym starcie prowadzenie w pierwszym biegu objął Szymon Rajczak #89 (Mieloch Racing Team - Polini). Tuż za nim podążał Daniel Koch #63, Max Kretschmer #13 i Dario Giuseppetti #32.  Po kilku okrążeniach sytuacja się zmieniła i na drugie miejsce awansował Max, który kilka razy obejmował prowadzenie, wyprzedzając Szymona. Ten nie pozostawał dłużny i również skutecznie atakował rywala. Zawodnicy zamieniali się pozycjami kilkakrotnie, ostatecznie  zwycięzcą wyścigu został Max. Szymon zajął miejsce drugie. Jego kolega z zespołu Jerzy Mieloch Jr  #88 (Stage6) niestety nie ukończył pierwszego biegu z powodu defektu. Na jednym z szybszych odcinków toru przy prędkości ok. 100 km/h doszło do zablokowania tylnego koła w skutek awarii paska napędowego. Junior zaliczył piękny szlif po asfalcie, a później po żwirowym wybiegu. W sumie ponad 30m - na szczęście obeszło się bez strat własnych. Na trzeciej pozycji uplasował się Dario Giuseppetti #32, startujący jako VIP.W drugim biegu Szymon Rajczak również fantastycznie wystartował. Dario wyprzedził go na jednym z zakrętów. Kilka kółek później przyszedł czas na rewanż - Szymon odebrał mu prowadzenie. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce podczas dublowania grupy zawodników z klasy 1. Szymon pędzący z prędkością ok. 100 km/h zahaczył o jednego z nich i został wyrzucony na żwirowy i miękki wybieg. Na szczęście nie było paciaka. Pokonując kilkadziesiąt metrów po wybiegu powrócił na tor i ruszył w pogoń za rywalami, którzy odjechali mu na ok. 100m. Po dwóch okrążeniach ponownie próbował objąć prowadzenie, jednak rywale dobrze blokowali i nie udało się już ich wyprzedzić. Ostatecznie przejechał linię mety na pozycji trzeciej, za Dario i Maksem. Nieźle pojechał również Junior, który uplasował się na pozycji piątej.
Ostatnia runda IDSM oraz oficjalne zakończenie sezonu 2009 odbędzie się 10 października w Berlinie. Mieloch Racing Team będzie walczył o dwa tytuły Mistrza Niemiec w klasie 1 i w klasie 3, mając już tytuł  w wyścigach wielogodzinnych. W chwili obecnej w klasyfikacji generalnej w klasie 1 prowadzi Jerzy Mieloch Sr #99 z 64 punktami przewagi nad Christofem Petersem. W klasie trzeciej Szymon Rajczak ma już zagwarantowany tytuł v-ce Mistrza Niemiec, jednak zapowiada walkę do ostatniego okrążenia o najwyższe trofeum. W końcu ma zaledwie 1,5 punkta straty do lidera Max’a Kretschmera.
Trzymajcie kciuki za naszych zawodników!Zobacz również:
REKLAMA