Zapowiadane zmiany przepisów mają wejść w życie 4 czerwca 2018 roku. Biorąc pod uwagę opóźnienia wejścia systemu CEPiK 2.0 i problemy których ostatnio przysparza podczas przeglądów rejestracyjnych, możliwe jest że data ta jeszcze ulegnie zmianie. Na wszelki wypadek jednak, jeżeli planujesz zdobycie prawka na starych zasadach, to lepiej się pośpiesz i zacznij szukać szkoły jazdy.
Wprawdzie na tym etapie przepisy mówią tylko o kategorii B, ale można śmiało założyć, że nowe zasady prędzej czy później obejmą też i świeżo upieczonych motocyklistów. Póki co skupiliśmy się na tym co już wiadomo: czyli zmianach dotyczących kategorii prawa jazdy B.
Kursy doszkalające
Każdy młody kierowca będzie musiał w terminie od 4 do 8 miesięcy po uzyskaniu uprawnień zaliczyć dwa dodatkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Jeden z nich to teoria, a drugi praktyka. Oczywiście za te szkolenia trzeba będzie zapłacić.
Okres próbny
Wynosi 2 lata i w tym czasie świeży kierowca może dokonać maksymalnie dwóch wykroczeń drogowych. Jeśli wyczerpie ten limit jego okres próbny zostanie wydłużony o kolejne 2 lata od momentu popełnienia trzeciego wykroczenia.
Zielony listek
Mała, obowiązkowa naklejka z listkiem ma informować o tym, że pojazdem porusza się świeżo upieczony kierowca. A co w przypadku wypożyczonego pojazdu?
Nie zarobisz jako kierowca
Przez pierwsze 8 miesięcy od otrzymania prawka, nie będzie można pracować jako kierowca zawodowy.
Dodatkowe ograniczenia:
Przez pierwsze 8 miesięcy kierowania:
do 50 km/h - teren zabudowany
do 80 km/h - poza terenem zabudowanym
do 100 km/h - autostrady i ekspresówki
Wydawać się to może rygorystyczne, ale 8 miesięcy to wcale nie tak długo by nabrać doświadczenia w poruszaniu się po publicznych drogach.
Otwarte pozostaje pytanie, czy i w jakim zakresie powyższe obostrzenia obejmą kierowców jednośladów, a także to jaki będą miały związek z obowiązującymi kategoriami motocyklowych praw jazdy.
Cóż pożyjemy - zobaczymy.
Komentarze