REKLAMA

Prawo jazdy 2018: nadchodzą zmiany

Jeśli chcesz robić prawo jazdy to lepiej się pospiesz bo będzie trudniej i drożej! Nowe, zaostrzone przepisy mają wejść w życie 4 czerwca 2018 roku. Sprawdź co się zmieni!

Zapowiadane zmiany przepisów mają wejść w życie 4 czerwca 2018 roku. Biorąc pod uwagę opóźnienia wejścia systemu CEPiK 2.0 i problemy których ostatnio przysparza podczas przeglądów rejestracyjnych, możliwe jest że data ta jeszcze ulegnie zmianie. Na wszelki wypadek jednak, jeżeli planujesz zdobycie prawka na starych zasadach, to lepiej się pośpiesz i zacznij szukać szkoły jazdy.

Wprawdzie na tym etapie przepisy mówią tylko o kategorii B, ale można śmiało założyć, że nowe zasady prędzej czy później obejmą też i świeżo upieczonych motocyklistów. Póki co skupiliśmy się na tym co już wiadomo: czyli zmianach dotyczących kategorii prawa jazdy B. 

Kursy doszkalające
Każdy młody kierowca będzie musiał w terminie od 4 do 8 miesięcy po uzyskaniu uprawnień zaliczyć dwa dodatkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Jeden z nich to teoria, a drugi praktyka. Oczywiście za te szkolenia trzeba będzie zapłacić.

Okres próbny
Wynosi 2 lata i w tym czasie świeży kierowca może dokonać maksymalnie dwóch wykroczeń drogowych. Jeśli wyczerpie ten limit jego okres próbny zostanie wydłużony o kolejne 2 lata od momentu popełnienia trzeciego wykroczenia. 

Zielony listek
Mała, obowiązkowa naklejka z listkiem ma informować o tym, że pojazdem porusza się świeżo upieczony kierowca. A co w przypadku wypożyczonego pojazdu?

Nie zarobisz jako kierowca
Przez pierwsze 8 miesięcy od otrzymania prawka, nie będzie można pracować jako kierowca zawodowy.

Dodatkowe ograniczenia:
Przez pierwsze 8 miesięcy kierowania:
do 50 km/h - teren zabudowany
do 80 km/h - poza terenem zabudowanym
do 100 km/h - autostrady i ekspresówki

Wydawać się to może rygorystyczne, ale 8 miesięcy to wcale nie tak długo by nabrać doświadczenia w poruszaniu się po publicznych drogach.

Otwarte pozostaje pytanie, czy i w jakim zakresie powyższe obostrzenia obejmą kierowców jednośladów, a także to jaki będą miały związek z obowiązującymi kategoriami motocyklowych praw jazdy.

Cóż pożyjemy - zobaczymy.

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz również:
Importer włoskich marek z Grupy Piaggio zaprasza do autoryzowanych serwisów wszystkich właścicieli maszyn z grupy PVG (Aprilia, Moto Guzzi, Vespa i Piaggio) na wiosenny przegląd i odkurzenie maszyny.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA