Prezydent podpisał. Pierwszeństwo pieszych i zakaz jazdy na zderzaku już od czerwca

Pierwszeństwo pieszych podczas wchodzenia na pasy i zakaz jazdy na zderzaku – to dwie z kilku zmian, które znalazły się w nowelizacji Prawa i ruchu drogowym, którą podpisał właśnie prezydent Andrzej Duda.

| Data aktualizacji: 2021-03-12
Andrzej Duda piesi Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0
  • Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która, między innymi, rozszerza pierwszeństwo pieszych.
  • Nowe przepisy wchodzą w życie 1 czerwca 2021 roku.
  • Część kierowców i polityków (głównie Konfederacji) wieszczy apokalipsę i zapowiada, że trup będzie ścielił się gęsto.

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja, nadająca pieszym dodatkowe uprawnienia, wywołała ogromne kontrowersje. Wielu kierowców krytykowało pomysł zwiększenia uprawnień pieszym. Jako argument podawano fakt, że pieszemu znacznie łatwiej zatrzymać się przed samochodem, niż samochodowi przed pieszym. Sugerowano, że to piesi powinni dostosować się do samochodów. Argumentom tym przyklaskiwała nawet grupa posłów Konfederacji, która wieszczyła lawinowy wzrost wypadków.

Tymczasem, jak wskazują policyjne statystyki, większość wypadków z udziałem pieszych spowodowana jest przez kierowców. Najczęściej do potrąceń dochodzi na pasach, gdzie, mimo widocznego oznaczenia, kierowcy nie reagują na obecność pieszych. Jeszcze gorzej jest na przejściach poprowadzonych przez więcej niż jeden pas ruchu. Tam notorycznie dochodzi do wyprzedzania lub omijania pojazdów, które zatrzymały się celem ustąpienia pierwszeństwa.

Między innym z tego właśnie powodu ustawodawca rozszerzył pierwszeństwo pieszych także na sytuacje, w których dopiero wchodzą oni na przejście. Jednocześnie w nowelizacji pojawił się jednak zapis, który podczas przechodzenia przez pasy, zakazuje im korzystania z urządzeń mogących rozpraszać uwagę, na przykład ze smartfonów.

Podpis prezydenta pod nowelizacją oznacza, że 1 czerwca pakiet nowych przepisów wejdzie w życie.

Przeczytaj także: co się zmieni w przepisach w 2021 roku

REKLAMA

Jakie przepisy wchodzą w życie 1 czerwca

Zrównanie limitu prędkości

Dziś, na terenie zabudowanym, obowiązują dwie prędkości. W nocy, czyli od 23.00 do 5.00 to 60 km/h, zaś od 5.00 do 23.00 to 50 km/h. Od 1 czerwca obowiązywać będzie tylko jeden limit – 50 km/h.

Rozszerzenie pierwszeństwa pieszych

Pieszy będzie miał pierwszeństwo nie tylko gdy znajduje się na przejściu, ale także kiedy będzie na nie wchodził. Kierowca będzie miał obowiązek zmniejszyć prędkość przed pasami. Nie będzie to dotyczyć motorniczych – tutaj pieszy, wchodząc na przejście, nadal będzie zobowiązany ustąpić miejsca pojazdowi szynowemu.

Telefony na pasach zabronione

Pieszy, przechodzący przez przejście nie będzie mógł korzystać z urządzeń elektronicznych w sposób, który mógłby prowadzić do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zakaz jazdy na zderzaku

Na drogach ekspresowych i autostradach wprowadzony zostanie nakaz zachowania odległości połowy prędkości. Na przykład – przy 120 km/h, kierowca będzie musiał trzymać się 60 m za innym pojazdem.

Zobacz również:
Stawka za polisę OC będzie uzależniona od liczby posiadanych punktów karnych. Wzrosną także mandaty. Nieoficjalne informacje pojawiające się od pewnego czasu w mediach potwierdziło MSWiA.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA