Przeoczysz 50 gr, zapłacisz 30 tys. zł. Kuriozalny przepis dotyczący prawa jazdy

Nawet 30 tys. zł kary grozi kierowcy, który po wygaśnięciu 3-miesięcznego terminu zatrzymania prawa jazdy wsiądzie za kierownicę. Wszystko przez drobny zapis w Ustawie o kierujących pojazdami.

policja radar laser KMP Zielona Góra

Sprawa może wydawać się wydumana, ale biorąc pod uwagę skalę zatrzymań praw jazdy za grube przekroczenia prędkości warto chyba wiedzieć, co może nam grozić za drobne niedopatrzenie. Na sprawę zwrócił uwagę Tomasz Bodył z portalu wyborcza.biz. Sprawdziliśmy podane przez nich dane i faktycznie – drobnostka może zakończyć się srogą karą.

Od maja 2018 roku obowiązuje w Polsce przepis, w myśl którego za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h policja obligatoryjnie zatrzymuje prawo jazdy na trzy miesiące. Z tym przepisem było sporo problemów – jak to zwykle bywa w naszym kraju wprowadzono go bez odpowiedniego przygotowania, co wywołało lawinę postępowań o unieważnienie decyzji.

Po kilku latach i sporych manipulacjach w prawie, udało się usankcjonować procedurę zatrzymywania prawa jazdy. Niestety, jak się okazuje, wiąże się ona z pewnymi formalnościami, o których głośno się nie mówi, a co za tym idzie, nie są one znane wielu kierowcom. A konsekwencje tej niewiedzy mogą być bardzo kosztowne.

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej.

W takiej sytuacji policjant nie może także pozwolić na dalszą jazdę, a pojazd trzeba będzie odwieźć lawetą, co stworzy dodatkowe koszty. Warto przy tym wiedzieć, że opisana sytuacja nie jest tylko hipotetyczna – przypadek taki wydarzył się między innymi w Lublinie.Kiedy prawo jazdy zostaje zatrzymane, w systemie pojawia się informacja o tym fakcie. Jednak po trzech miesiącach wpis o zatrzymaniu nie znika sam – aby go usunąć, kierowca musi uiścić opłatę ewidencyjną w wysokości 50 gr. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, jego prawo jazdy nadal uznawane jest za zatrzymane, co oznacza, że poruszając się pojazdem ryzykuje on otrzymanie kary na podstawie art. 94 Kodeksu wykroczeń nawet do 30 tys. zł.

Jak zatem uchronić się przed poważną wpadką? Po zakończeniu 3-miesięcznego okresu zatrzymania prawa jazdy udaj się do swojego wydziału komunikacji i złóż wniosek o zwrot uprawnień z opłatą ewidencyjną w kwocie 50 gr. Dopiero po otrzymaniu decyzji możesz bezpiecznie wracać za kierownicę.

Przeczytaj także: zatrzymanie prawka niekonstytucyjne?

źródło: wyborcza.biz, autor: Tomasz Bodył

REKLAMA