Przerejestrowanie motocykla bez wymiany tablicy. Od kiedy jakie warunki

Od 1 stycznia 2022 zniknie obowiązek wymiany tablic podczas przerejestrowania pojazdu, nawet jeśli pochodzi on z innego powiatu. Ministerstwo przygotowało już projekty przepisów wykonawczych.

rejestracja motocykla Motor Presse Polska
  • Koniec z wymianą tablicy rejestracyjnej podczas rejestracji pojazdu.
  • Zniknie też konieczność czasowej rejestracji.
  • Ministerstwo ma już gotowe projekty przepisów wykonawczych.

Dziś możliwość pozostawienia w zakupionym pojeździe dotychczasowej tablicy rejestracyjnej dotyczyła tylko przypadku, kiedy pojazd rejestrowany był na terenie tego samego powiatu. Od 1 stycznia 2022 możliwość taka dotyczyć będzie także innych przypadków, choć nie wszystkich.

Przede wszystkim, aby zachować dotychczasową tablicę, będzie musiała ona mieć aktualny wzór. Nie ma szans, by zachować na przykład oryginalną czarną blachę z odkrytej w szopie wueski. Kolejny warunek – tablica musi być w dobrym stanie. Jeśli zatem blacha kupionego przez ciebie sprzętu ma bogatą historię dezercji z motocykla i doskonale to po niej widać, przygotuj się na to, że urzędnik nie zgodzi się, byś ją zatrzymał. Ostatnim warunkiem jest to, że pojazd musi być zarejestrowany w Polsce.

Nowością będzie możliwość zarejestrowania pojazdu od razu na stałe – bez czasowej rejestracji. Stanie się tak wtedy, gdy nabywca zdecyduje się pozostawić na pojeździe dotychczasową rejestrację. Do wprowadzenia takich przepisów potrzebne są jednak precyzyjne akty wykonawcze. Ministerstwo Infrastruktury ma już gotowe ich projekty.

Wprowadzenie tego przepisu jest częścią tzw. pakietu deregulacyjnego, obejmującego między innymi zniesienie obowiązku wożenia z sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, czy polisy OC. Wszystkie dane dotyczące pojazdu i kierowcy policjant może znaleźć w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Zamiar pozostawienia dotychczasowej tablicy rejestracyjnej trzeba będzie zgłosić podczas rejestracji pojazdu. W przypadku motocykla będzie to oznaczało oszczędność 40,50 zł za tablicę i opłatę ewidencyjną.

Przeczytaj także: rozbrajamy pakiet deregulacyjny.

Zobacz również:
REKLAMA