Puchar Polski MX - relacja z zawodów

W poprzedni weekend (16-17 września 2017r.) zostały rozegrane zawody o Puchar Polski w Motocrossie. Tor w Obronikach stał się prawdziwym polem bitwy! Tym bardziej, że faworyci wykruszali się jeden po drugim...

Puchar Polski w Motocrossie - Oborniki 2017
Puchar Polski w Motocrossie - Oborniki 2017 - relacja.

Na torze zarządzanym przez Motoklub Oborniki rozegrano Orlen MX PP, gdzie amatorzy mieli szansę powalczyć w swoim na ogólnopolskiej arenie, a następnie zmierzyć się z zawodnikami na co dzień startującymi w Mistrzostwach Polski w walce o Puchar Burmistrza. Oddalony o 40km od Poznania tor stał się miejscem zaciętej batalii. Kibice oglądali rywalizację zawodników we wszystkich licencjach (C,B oraz A), a ponadto o klasyfikację klubową.

MX65

W sobotę walkę stoczyli najmłodsi zawodnicy z klasy MX65. Niekwestionowanym faworytem był Maks Chwalik (Mistrz Europy), jednak awaria motocykla w obu wyścigach pogrzebała jego szanse. Okazję wykorzystał Jakub Kowalski, który na pożegnanie z MX65 zdobył Puchar Polski. Miejsca na podium wywalczyli również Artur Gałuszka i Wiktor Rafalski.

1.Jakub Kowalski - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX
2. Artur Gałuszka - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX
3. Wiktor Rafalski - WKM Więcbork
4. Piotr Kajrys - Gdański AutoMotoKlub
5. Mikołaj Stasiak - Automobilklub Gorzowski

MX KOBIET

Wśród kobiet, podobnie jak w mistrzostwach Polski, Wiktoria Garbowska nie dała rywalkom żadnych szans. W Obornikach dołożyła do swojej kolekcji kolejne zwycięstwo. Karolina Jankowiak była druga. Za jej plecami do samego końca toczyła się zacięta walka. Finalnie trzecie miejsce na pudle zajęła Wanessa Rapacz.

1. Wiktoria Garbowska – WKM Więcbork
2. Karolina Jankowska - Automobilklub Głogów
3. Wanessa Rapacz – MTR Osielec
4. Karolina Jasińska -       Automobilklub Gorzowski
5. Weronika Obiała -WKM Więcbork

MX MASTERS

W sobotę, walkę o puchar rozegrali również weterani. Problemy techniczne maszyny Jacka Lonki, wyeliminowały go z walki o pierwsze miejsce. Miał on jednak swój wkład w kolejność zawodników na podium. Pierwszy wyścig wygrał Marek Jaskulski. Drugi był decydującym starciem pomiędzy Markiem, a Waldemarem Lonką. Rozdzielił ich Jacek przyczyniając się tym samym do wygranej Waldka.

1. Waldemar Lonka - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX
2. Marek Jaskulski - MTR Osielec
3. Grzegorz Jankowiak - Automobilklub Głogów
4. Dariusz Strzelecki - Motosport Team Toruń
5. Krzysztof Dziadko - AMK Drwęca Ostróda

MX OPEN B

Bezkonkurencyjny w tej klasie był Marcin Szczepański. Zwyciężył on oba wyścigi bez najmniejszych problemów. Po dwóch zaciętych starciach drugie miejsce wywalczył Zbigniew Gill-Kwaśniewski, a trzeci był Mateusz Andrych.

1. Marcin Szczepański - Moto Klub Lidzbark Warmiński
2. Zbigniew Gill-Kwaśniewski - KM Wisła Chełmno
3. Mateusz Adrych - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX
4. Marcin Kawczyński - LKS Jastrząb Lipno
5. Kacper Szczotkiewicz - Motoklub Oborniki

MX JUNIOR

Dopełnieniem sobotniej rywalizacji były wyścigi Juniorów, którzy tym razem mogli startować również na czterosuwowych 250-tkach. Skorzystał z tego Wiktor Jasiński, który postanowił spróbować się na pożyczonej od Karola Kędzierskiego Yamasze YZ 250 F. Wygrał on pierwszy wyścig. Jednak to druga gonitwa zadecydowała o zwycięstwie Dariusza Rapacza w klasyfikacji zawodów. Trzeci ukończył Patryk Zdunek, który mimo awarii motocykla w pierwszym wyścigu i słabym starcie do drugiego zdołał przebić się na podium.

1. Dariusz Rapacz - MTR Osielec
2. Wiktor Jasiński – Automobilklub Gorzowski
3. Patryk Zdunek - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX
4. Wojciech Kucharczyk - Automobilklub Gorzowski
5. Michał Kuczyński - Gdański AutoMotoKlub

MX1C i MC2C

Niedzielę otworzył łączony wyścig - ponad 30 zawodników na maszynie startowej zapewniło niezłe widowisko. Wydawać by się mogło, że w najlepszej sytuacji znajdą się zawodnicy startujący na "450". Jednak nic bardziej mylnego - czterosuwowe 250 nie miały zamiaru odpuszczać. Najszybszy z całego grona okazał się duet z MX2C – Lubomir Sobol i Kamil Nowakowski. Zawodnicy wymienili się pierwszym i drugim miejscem w każdym z wyścigów. Lepiej wyszedł na tym Lubomir Sobol wygrywając klasę. W MX1C po 50 punktów zdobyli Radosław Matuszczak i Dominik Kaźmierczak, ale lepszy występ i czterdzieści cztery punkty w drugim wyścigu dały zwycięstwo temu pierwszemu.

MX1C
1. Radosław Matuszczak - MKS Nekla
2. Dominik Kaźmierczak - WKM Wschowa
3. Kamil Majorczyk - WKM Wschowa
4. Łukasz Baliński - Moto Klub Lidzbark Warmiński
5. Paweł Adamczyk - Automobilklub Gorzowski

MX2C
1. Lubomir Sobol - KM Chojna
2. Kamil Nowakowski - OKM Ostrów Wielkopolski
3. Dawid Słaby - LSM BRY-TECH Racing
4. Karol Pawlak - MKS Nekla
5. Krzysztof Woźniak - OKM Ostrów Wielkopolski

MX 85

Najlepszym z młodych niedzielnych wyścigowców okazał się Wiktor Małecki. Wygrał oba wyścigi i do wywalczonego wcześniej tytułu Mistrza Polski dorzucił również Puchar Polski. Drugie miejsce w obu wyścigach zajął Olaf Włodarczak, a trzeci dwukrotnie finiszował rozkręcający się pod koniec sezonu Paskal Myhan. W takiej samej kolejności stanęli oni na podium.

1.Wiktor Małecki – KM Cross Lublin
2. Olaf Włodarczak – WKM Więcbork
3. Paskal Myhan – Moto Klub Lidzbark Warmiński
4. Mikołaj Białecki - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX
5. Wiktor Sobiech - WKM Więcbork

Puchar Polski w Motocrossie - Oborniki 2017
Puchar Polski w Motocrossie - Oborniki 2017 - relacja.

MX OPEN

To najbardziej prestiżowa klasa, w której tytuł obronił Karol Kędzierski. Awaria motocykla Łukasza Kędzierskiego pozwoliła Maćkowi Więckowskiemu na zajęcie drugiego miejsca. Dzięki temu Arkadiusz Mańk uzupełnił podium.

1.Karol Kędzierski – KM Cross Lublin
2. Maciej Więckowski – KM Cross Lublin
3. Arkadiusz Mańk - Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX
4. Damian Kojs – Stowarzyszenie Moto Dąbrowa
5. Luis Carstens – WKM Więcbork

KLASYFIKACJA KLUBOWA

W klasyfikacji klubowej ze sporą przewagą zwyciężył Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX. Niższe stopnie podium wywalczyli zawodnicy WKM Więcbork i Motoklubu Oborniki. Jeżeli klub z Człuchowa przez kolejne dwa lata obroni tytuł  - puchar zostanie u nich na zawsze, jeżeli nie – będzie dalej krążył po Polsce.

1. Człuchowski AutoMotoKlub POLTAREX – 1574 punktów
2. WKM Więcbork – 1123 pkt
3. Motoklub Oborniki – 938 pkt
4. Automobilklub Gorzowski – 818 pkt
5. MTR Osielec 572 - pkt

Puchar Burmistrza Obornik

Na zakończenie wyścigowego weekendu zorganizowano dodatkowy wyścig - o Puchar Burmistrza Obornik. Na zdobywcę pierwszego miejsca czekały 2000 zł - pomimo zmęczenia aż 17 zawodników ostrzyło sobie zęby na tą kasę. Jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. Łukasz Kędzierski najszybciej pokonał 10 okrążeń toru i to na pożyczonym motocyklu(!). Damian Kojs zajął drugie, a Maciek Więckowski trzecie miejsce.

Zobacz również:
REKLAMA